K, 6.12.2023

Aasta muusik 2021 on helilooja Jüri Reinvere

Merilyn Närep
, Päevatoimetaja
Copy
Jüri Reinvere
Jüri Reinvere Foto: Eleanor Boileau Clarke

Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid aasta muusikuks 2021 helilooja Jüri Reinvere.

Aasta muusiku tiitli pälvib muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud sealjuures tihedat koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga.

Saksamaal elaval Jüri Reinverel oli 2021 erakordselt viljakas loominguaasta. Mitu ulatuslikku sümfoonilist teost sai esiettekande nimekatelt Saksa orkestritelt, nende hulgas Euroopa muusikaelu absoluutsesse tippu kuuluvad Berliini Filharmoonikud, Gewandhaus-orkester, Baieri Raadio sümfooniaorkester jt.

10. novembril oli eesti publik stuudiokontserdi «Klassikaraadio – 25» vahendusel tunnistajaks teose «Kaks Klara käevõru» maailmaesiettekandele Tallinna Kammerorkestri esituses ja Tõnu Kaljuste dirigeerimisel. Teos on pühendatud Klassikaraadiole pika ja sisuka koostöö tähistamiseks.

Lisaks heliloomingule on Reinvere viljakas esseist ja raadiosaadete autor. Esimesed raadiosaated tegi ta Klassikaraadios juba tudengipõlves, 1990ndatel aastatel. Reinvere esseistika peateema on kultuuri ja ühiskonna suhted, vaim ja võim. Samadel teemadel tegi ta Klassikaraadiole 2019. aastal saatesarja «Kord, akord, ja vaikus».

Aasta muusiku tiitel antakse Jüri Reinverele üle stuudiokontserdil 29. jaanuaril kell 16.

Kontserti vahendavad Klassikaraadio, Raadio 4 ja ERR-i kultuuriportaal ning seda saab järele vaadata veebikanalist Jupiter.

«Aasta muusik 2021» kontserdil esinevad Maria Luisk (flööt), Robert Traksmann (viiul), Mart Kuusma (vioola), Marcel Johannes Kits (tšello) ja Rasmus Andreas Raide (klaver). Lisaks Reinvere teostele kõlavad Robert Schumanni «Fantaasiapalad», mis on Reinveret inspireerinud mitme teose loomisel.

Eesti Rahvusringhääling on aasta muusiku tiitlit andnud välja juba 1982. aastast. Auhinnaga tunnustatakse väljapaistvat muusikut ja tema koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga. 1982. aastal sai esimeseks tiitlikandjaks pianist Kalle Randalu.

Aasta muusikuks on valitud teiste hulgas Paavo Järvi (2012), Ivo Linna (2009), Alo Mattiisen (1988), Valter Ojakäär (1993), Erkki-Sven Tüür (1996), Helena Tulve (2004) ja Tõnu Kaljuste (1998).

Mullu pälvis aasta muusiku tiitli folkartist Mari Kalkun, aasta varem džässartist ja -helilooja Kadri Voorand.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles