R, 9.12.2022

ANOMAALIA? ⟩ Režissöör Vainokivi ema sai ootamatult suure elektriarve, kuigi ühtki inimhinge pole suvilas käinud

Ketlin Kruse
, Reporter
Režissöör Vainokivi ema sai ootamatult suure elektriarve, kuigi ühtki inimhinge pole suvilas käinud
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 12
Manfred Vainokivi
Manfred Vainokivi Foto: Artur Sadovski / Postimees

Režissöör, operaator ja filmikunstnik Manfred Vainokivi väljendab Facebookis arusaamatust: kuidas saab tulla kopsakas elektriarve, kui keegi pole elektrit tarbinud? 

Kui Manfred Vainokivi ema suvila elektriarve on eelnevatel kuudel olnud nelja euro ringis, siis detsembri eest potsatas tema postkasti 100 euro suurune arve. Huvitav on aga see, et jõulukuul suvilas keegi ei käinud. «Üksi hing pole detsembris suvilasse sisenenud ega elektrit tarbinud,» nendib Vainokivi.

«Saan seda tõestada valveteenistuse G4S raportitega, mis näitavad suvilasse sisenemise ja väljumise,» räägib režissöör turvaseadmest, mis väidetavalt majas ainsana elektrit tarbib. «Andur tarbib minimaalselt. Kõik muu on väljas. Külmkappi pole. Põrandaküte on, aga väljas,» selgitab ta.

See ei ole aga esimene kord, kui Vainokividel on elektritarbimisega mingi jant. «Eelmisel aastal oli sama probleem. Eesti Energia laiutas käsi,» tõdeb režissöör ja ütleb, et kuna temast erilist võitlejat ei ole, jäi möödunud aastal asi soiku. 

«Number tuleb ei tea kust ja meie maksame. Kauglugemisega voolumõõtja võib arvestada mida iganes,» spekuleerib Vainokivi. 
 

Kuidas detsembri elektriarve nii suur tuli, jääbki mehele mõistatuseks. «Kuidas nüüd siis järsku lülitus mõni tarbija sisse... Keegi pole mitu kuud suvilas käinud.» Kommentaariumis aga naljatletakse, et ju lõi külm elektrijuhtme katki ja elektrit aina voolab.

Pärast Elu24 Elektrilevile saadetud päringut sai Vainokivi telefonikõne. «Selgitati viisakalt, et see on minu probleem ja makske arve kenasti ära. Selgub, et ka hetkel tarbime hoogsalt elektrit,» võtab ta kõne kokku. «Nad ei tule kohale ega tee mingit omapoolset liigutust. Pole nende probleem. See on üsna karm ükskõiksus või ülbus, millega klient vastu seina surutaks. Meil on au selle eest maksta.»

Õhtul seadis Vainokivi sammud ema suvilasse ja filmis video, näitamaks, et ükski lamp ei põle ja miskit pistikutes ei ole. 

Elektrilevi: arvesti on töökorras ja mõõdab korrektselt

Elektrilevi kommunikatsioonijuht Liis Veersalu kommenteeris Elu24-le, pärast süsteemist uurimist, et kliendi tarbimist mõõtev arvesti on töökorras ja mõõdab korrektselt. «Arve on koostatud arvesti poolt fikseeritud mõõteandmete alusel,» kinnitab ta.

«Arvesti andmed näitavad tõesti detsembris tarbimist, mis võib viidata nt küttekeha töötamisele või on tegu mõne seadme rikkega. Igatahes peaks kindlasti kohapeale kontrollima minema, kui klient sellistel numbritel alust ei näe. Ka praegusel hetkel mõõdab arvesti meie info alusel antud aadressil tarbimist,» nendib Veersalu.

Elektritarbimise müsteerium vaevab ka teisi

Möödunud nädalal tuli sarnase murega välja endise rahandusministri nõunik Kersti Kracht, kes on veendunud, et kaugloetavad arvestid on manipuleeritavad. «Saabus elektriarve ja tarbimine. Ma olen absoluutselt veendunud tänaseks, et kaugloetavad arvestid on manipuleeritavad, tarbimise kogus muudetav jne,» kirjutas Kracht Facebookis, väljendades hämmingut. «Mida k…t? Eesti Energia, mis toimub? Kes meie riiki kontrollib?»

Loe pikemalt SIIT!

Märksõnad
Tagasi üles