N, 2.02.2023

Biontech Svenska Dagbladetile: omikrontüve vastane vaktsiin võib valmida paari kuuga

Inna-Katrin Hein
Biontech Svenska Dagbladetile: omikrontüve vastane vaktsiin võib valmida paari kuuga
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Teismelise vaktsineerimine Pfizer-Biontech koroonavaktsiiniga
Teismelise vaktsineerimine Pfizer-Biontech koroonavaktsiiniga Foto: JOSEPH PREZIOSO/Scanpix

Saksa biotehnoloogia firma Biontech tegevjuhid ja asutajad Ugur Sahin ja Özlem Türeci andsid intervjuu Rootsi väljaandele Svenska Dagbladet ja kinnitasid, et koroonaviiruse uue tüve omikroni vastane vaktsiin võib olemas olla juba märtsis.

Sahini ja Türeci sõnul on uus vaktsiin põhimõtteliselt valmis ning nad alustavad selle testimist jaanuari lõpul. Uus vaktsiin peaks andma kaitse nii omikroni kui varasemate tüvede vastu.

Saksa biotehnoloogia ettevõtte Biontech asutajad ja tegevjuhid Ugur Sahin (paremal) ja Özlem Türeci. 17. septembril 2021 said neist Kölni ülikooli audoktorid
Saksa biotehnoloogia ettevõtte Biontech asutajad ja tegevjuhid Ugur Sahin (paremal) ja Özlem Türeci. 17. septembril 2021 said neist Kölni ülikooli audoktorid Foto: Horst Galuschka via www.imago-images.de/Scanpix

Sahini sõnul annab Biontechi väljatöötatud vaktsiin hea kaitse raskelt põetava Covid-19 viirushaiguse vastu, kuid ei kaitse täielikult nakatumise eest. Seetõttu on vaktsiini pidev uuendamine loogiline.

«Tahame luua sellise vaktsiini omikroni vastu, mis mõjub vähemalt pool aastat ja mis kergendab viirushaiguse Covid-19 kulgu,» sõnas Sahin.

Paljudes riikides tehakse kolmandat koroonasüsti, et takistada omikrontüve levimist. Uuringud on näidanud, et kolmas vaktsiinidoos kaitseb edukalt selle eest, et inimestel ei tekiks Covid-19 raske vorm.

Suurbritannias tehtud uuringu kohaselt tagas kolmas vaktsiinisüst kaks nädalat pärast vaktsiiniannust 88-protsendilise kaitse raskelt põetava Covid-19 eest.

Koroonaviirused ehk pärgviirused (Orthocoronavirinae) on rühm RNA-viirusi, mis põhjustavad imetajate või lindude haigestumist. Inimestel tekitavad koroonaviirused hingamisteede infektsioonhaigusi, mis kulgevad tavaliselt kergelt, näiteks nohu. Haiguste haruldasemad vormid, nagu SARS, MERS ja Covid-19, võivad lõppeda surmaga.

Koroonaviirus on kaetud kelmega, millesse tipitud ogad moodustavad virioni ümber pärja. Sellest tuleb ka viiruse nimetus.

Märksõnad
Tagasi üles