R, 31.03.2023

TREILER ⟩ Kinodesse jõuab Euroopa parim dokk, millel on seos Eestiga

Spekter
Kinodesse jõuab Euroopa parim dokk, millel on seos Eestiga
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
«Põgenemine»
«Põgenemine» Foto: Filmikaader

Alates 6. jaanuarist jõuab kinodesse Euroopa eelmise aasta parimaks dokumentaalfilmiks ja täispikaks animatsiooniks valitud «Põgenemine». Filmis näeb ka Eesti Rahvusringhäälingu arhiivimaterjale.

«Põgenemine» on taanlase Jonas Poher Rasmusseni ülimalt inimlik animeeritud dokumentaalfilm, mis valiti detsembris Euroopa filmiauhindade jagamisel nii aasta parimaks dokumentaalfilmiks kui täispikaks animatsiooniks. Film on ka Oscarite jagamise eelvalikus parima dokumentaalfilmi ja rahvusvahelise filmi kategooriates.

Dokk on linastunud maailma juhtivate filmifestivalide (nt Sundance, Karlovy Vary, Toronto, New York, London, PÖFF) võistlus- või kõrvalprogrammides, võitnud arvukalt auhindu ning valitud mitmete rahvusvaheliste filmiväljaannete eelmise aasta parimate filmide sekka (nt Sight and Sound, Indiewire). 

See on südamlik lugu Aminist, kes 11-aastase poisina peab koos oma perega Talibani vägivalla tõttu Afganistanist põgenema. Tema põrgulik odüsseia vabasse maailma kestab kokku viis aastat, viies ta lahku oma emast, vennast, õdedest ja kõigest kodusest. Aastakümneid hiljem räägib ta esimest korda oma valusa ellujäämise loo, mille ühes episoodis mängib rolli ka 1990. aastate alguse Eesti. Filmis näeb ka Eesti Rahvusringhäälingu arhiivimaterjale.

«Põgenemine» on lootustandev teos inimlikkuse võimalikkusest ebainimlikult karmis maailmas. «Rasmusseni film on eriline mitmel põhjusel: režissööri isiklik side filmi peategelasega ja tema valitud erinevaid animatsioonitehnikaid ja arhiivikaadreid kombineeriv loo jutustamise viis tagab peategelase turvalisuseks vajaliku anonüümsuse, kuid annab ka suurepäraselt edasi seda emotsionaalset haaret, kuidas sellises õrnas eas elu eest põgenemine mõjuda võib,» teatab levitaja.

«Animatsioon võimaldas meil palju ausamalt ja väljendusrikkamalt näidata seda, mida Amin tundis, kui ta oma mälestusi filmis jagas,» sõnas autor väljaandele The Film Stage antud intervjuus.

Märksõnad
Tagasi üles