Aastalõpu juurde kuuluv ülesöömine on väga uus asi, kirjutab Juku-Kalle Raid. Veel uuem asi on aga toiduvalik. Kui heita pilk mõned sajandid tagasi ning kujutada ette sealset peolauda, jookseks enamus kaasaegsetest ummisjalu minema. Sealjuures ka need, kes jahuvad 100 000 nälgivast eesti lapsest. Pidulik toit oli 18. sajandil näiteks keedetud seapekk, mesi ja rukkileib. Tegelikult ei tundnud eestlased tänaseid peolauas levinud toite veel lähiminevikus üldse. Räägime algatuseks kartulist, sest me olla kartulirahvas, kes armastab isegi selle mugula koori näsida.
Tõepoolest, aastalõpulauda kiigates ei mõtle me ilmselt kuigi sageli, kust ja kuna üks või teine produkt sinna on sattunud. Tegelikult aga ei paku meist keegi ilmselt mõnusal olengul sõpradele või sugulastele mitte ühtegi asja, mida võiks nimetada põliseks eestlase toiduks. Olgu pealegi, rukkileib ja odrakarask, kui need satuvad kusagil korvikeses konutama, need jätame kõrvale. Aga kõik muu? Ülimalt kahtlane.
Aga mida me üldse ei teadnud, oli tõsiasi, et napp 100 aastat varem ei tahtnud tubli talupoeg kartulit suu sissegi võtta.
Kartul kui mälestus
Minul kangastuvad kartulivõtuga alati hirmsad sügisesed mälestused kooliajast, mil meie lärmav õpilastebande nädal aega järjest igal varahommikul kollase Ikaruse bussiga linnalähedastesse kolhoosidesse kartuleid noppima sõidutati. Tõsi, pluss oli see, et tunnid jäid ära, miinus aga hall sügisvihm, jõle kliima ning masendavalt suured põllud, kus ootasid pahatahtlikud mugulad, et õpilased neid talveks mudas räheldes ja rahva toidulaua tarbeks üles korjaks. Ehkki me kõik teadsime, ei huvitanud neil päevadel kedagi, et kartul on eestlase põhitoit, või et kõige muuga nappis Nõukogude Liidu lõpuaastatel alatasa. Aga mida me üldse ei teadnud, oli tõsiasi, et napp 100 aastat varem ei tahtnud tubli talupoeg kartulit suu sissegi võtta.
Kartul tuleb indiaanlastelt
Mitte milleski süüdi olev kartul on aga ise pärit Lõuna-Ameerikast Andide kõrgmägedest. Arheoloogiale tuginedes usutakse, et kartulit on Tšiili lõunaosas toiduks kasutatud koguni 14 000 ja Peruus Titicaca järve regioonis 7000 aastat. Kasvatama hakkasid indiaani hõimud kartulit kindlasti 5000 aastat tagasi ning seda mugulat austati kui jumalannat. Peruu inkad teadsid näiteks, et kartul on reuma- ja peavaluvastane ravim.