Ajaloos on olnud igasuguseid mugavuspagulasi. Antud hetkel kipuvad Põhjamaade poole tungima laisad lõunamaalased, ent vanasti oli vastupidi, kirjutab Ahto Muld viikingisaagade näitel.
"Ragnari saagad. Ragnar Karuspüksi saaga, Ragnari poegade lugu, Kaarna kõne" Ema & Isa 2021. Muinaspõhja keelest Askur Alas ja Juku-Kalle Raid, 180 lk. Žanr: Migrantide rännakud
Siin on jõuluaegne lugu põhjamaistest mugavuspagulastest, mille peaks ära avaldama kõik ajalehed ja -kirjad ning eetrisse paiskama kogu maailma ühtsed telekanalid. Avaldatud raamatu ainetel.
Inimesed kipuvad armastama mingeid ääretuid lollusi, millest olemusest pole neil õrna aimugi; vähe sellest, igasugune idiootsus nakkab kohe ja pöördumatult. Ajaloos esinenud nõmedaid episoode üritatakse viivitamatult kaasaega kanda. Esimesed lollpead, kes sel rindel meenuvad, on muidugi need passi järgi täiskasvanud inimesed, kes kogunevad kiiresti ning suurtes hulkades oma produktiivsest kontoritööst vabal ajal ning hakkavad kusagil vabas looduses ajaloolisi lahinguid taaslavastama.
VIIKINGID: Vaimuhaigete hobidega silma paistvad ilmakodanikud õmblevad endale asjakohased mundrid, taovad kusagil purjus külasepa juures valmis mõõga ja rõngassärgi ja ostavad mõnelt sooveerel elavalt taadilt laukast leitud ajaloolise kahuri.
Vaimuhaigete hobidega silma paistvad ilmakodanikud õmblevad endale asjakohased mundrid, taovad kusagil purjus külasepa juures valmis mõõga ja rõngassärgi, ostavad mõnelt sooveerel elavalt taadilt laukast leitud ajaloolise kahuri, keerutavad revolvritrumleid, panevad kähe kiivri või kauboikübara, kogunevad mingile muruplatsile ja hakkavad jumala kaine peaga sõda mängima. Selliseid näiteid leiab kogu maailmast, Eestiski paistavad mainitud ürituste korraldamisega silma mitmed põrutada saanud sõpruskonnad. Näiteks paarisajapealine töllide kamp, kes üritab igal aastal Narvas taasluua Peeter I ja Karl XII vägede vahel peetud lahinguid. Seestunud röökimise saatel rivistatakse vaenupooled üles ning läheb totraks sagimiseks. Paugud käivad, kisa kostab kaugele. Muld on seda pealt näinud ja alatasa tikub pähe mõte, et kuidas kenadele koosolijatele oleks mekkinud päris sõda XVIII sajandi algusest. Ilmselt võtnuks nad vastu teate lahingus osaleda mõnevõrra teistsuguse ilmega. Aga muudkui mängivad nagu lasteaias nukkude või autodega.