R, 9.12.2022

Venemaa uuendas massimatmise reegleid. Kas see võib olla seotud Ukrainaga?

Inna-Katrin Hein
Venemaa uuendas massimatmise reegleid. Kas see võib olla seotud Ukrainaga?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 2
Venemaal Peterburi lähedal Kolpinos asuv surnuaed. Pildil matmispaiga kaitseülikondades töötajad kandmas viirushaiguse Covid-19 tõttu surnud inimese kirstu haua juurde
Venemaal Peterburi lähedal Kolpinos asuv surnuaed. Pildil matmispaiga kaitseülikondades töötajad kandmas viirushaiguse Covid-19 tõttu surnud inimese kirstu haua juurde Foto: Dmitri Lovetsky/Scanpix

Vene Föderatsiooni riiklike dokumentide leheküljele on ilmunud uued juhised, mis määratlevad, kuidas inimesi ja loomi kiiresti ühishauda matta.

Matmist reguleeriva dokumendi pealkiri on «Surnukehade kiire matmine sõja ja rahu ajal». Vene võimud kiitsid selle heaks juba septembris ja see jõustub 1. veebruaril 2022.

Mitme Venemaa väljaande ajakirjanikud on üritanud saada võimudelt vastust, et miks uus massimatmise dokument kiideti heaks just nüüd. Novoje Izvestja ja znack.com teatasid, et valitsuse esindajad ei ole nende küsimustele vastanud.

Kiireloomulise matmisstandardite jõustumine järgmise aasta veebruari alguses on äratanud lisaks Venemaale tähelepanu ka läänes, sest nii Ukraina kui USA on hoiatanud, et nende luure andmetel, plaanib Venemaa alustada 2022. aasta a-veebruaris Ukraina vastu sõjategevust.

16-leheküljelises dokumendis on väga detailsed juhised selle kohta, kuhu tohib kiiresti massihaudu kaevata ja kuidas matta inimesi massihauda. Dokumendis on jooniseid, millel on näha maaharimistraktorit maapinda auku kaevamas ja augu kinni ajamise erinevaid etappe.

Dokumendis on juhised, kuidas kolme päevaga matta 1000 inimest ja palju selleks on tööjõudu vaja. Põhiline juhis on, et iga surnukeha peaks olema eraldi kirstus või kotis. Samuti soovitatakse võimudel varuda kaitsevahendeid ja desinfitseerimiseks kloori.

Samasse hauda tohib matta maksimaalselt 100 inimest, 1000 inimese jaoks on seega vaja 10 suurt hauda. Normide kohaselt peab haud olema 20 meetrit pikk, kolm meetrit lai ja 2,3 meetrit sügav.

«Standard määratleb üldised nõuded, mida kohaldatakse sõjalistes konfliktides või nende tagajärjel hukkunud inimeste ja loomade matmisel ning vajadusel ka rahuajal erandlikel asjaoludel,» matmisstandardite dokumendis.

Venemaa presidendi Vladimir Putini nõunikuna töötanud militaarekspert Viktor Baranets teatas lehele Novaja Izvestja, et matmisstandardi uuendamine on seotud alates 2020. aastast maailmas möllava koroonapandeemiaga. Ta lisas, et standardi muutmine ja uuendamine kestis pool aastat ja see hakkab kehtima järgmise aasta alguses.

«Dokumenti hakati valmistama ette pool aastat tagasi. Me ei teadnud veel siis, kui palju Venemaa kodanikke päeva sureb. Kas neid on 1000 või 20 000,» selgitas Baranets viitega koroonaviirusele ja viirushaigusele Covid-19.

Venemaa meedias on rõhutatud, et Venemaal on juba pikka aega olnud reeglid ja standardid, mis reguleerivad massimatmist.

«Praegu Venemaal kehtivad massimatmise juhised kiideti heaks 2015, nendes on juttu võimalikust relvakonfliktist, keemiakatastroofist või looduskatastroofist,» kirjutati meedias.

Ajakirjanike arvates saab massimatmise juhtnööride uuendamist seostada sellega, et Venemaa jätkab Ukraina suhtes agressiivset käitumist, mis võib tuua kaasa selle riigi ründamise. Venemaa saadab siis oma sõdurid Ukrainasse ning kui neid ja ukrainlastest tsiviilisikuid hakkab lahingutegevuse tõttu massiliselt surema, on Venemaal vaja massimatmise koodeksit ja seda hoolimata praegusest rahuajast.

Uues dokumendis on veel kirjas, et inimesi võib surra ja nad vajavad kiiresti matmist näiteks tuumakiirguse või tuumarelvarünnaku tõttu.

Venemaa politoloog Juri Nisnevitš sõnas väljaandele Novaja Izvestja, et tegemist võib olla lihtsalt vananenud juhiste uuendamisega neis leitud ebakohasuste tõttu.

«On selge, et keegi ei taha sõda. Dokument vajas uuendamist. Ma ei usu, et leegi kuskil valmistub millekski,» sõnas Nisnevitš viitega võimalikule Venemaa rünnakule Ukraina vastu.

Sõjaekspert Aleksandr Golts on samasugusel seisukohal, et Venemaa uus massimatmise dokument ei ole kindlasti seotud Ukrainaga.

«Massimatmise dokumendi koostajad on silmas pidanud pandeemiat või maailmasõda, kus ei sure ainult sõdureid vaid ka tsiviilisikuid. Massihukkumine on võimalik vaid siis, kui lähevad käiku tuumarelvad,» selgitas Golts.

Novaja Izvestja ajakirjanike sõnul rääksiid nad Venemaa hädaolukordade ministeeriumi kõrgete ohvitseridega, kes oli üllatunud, kui kuulsid massimatmise normide uuendatud dokumendist. Ühel neist oli oma emotsioone raske varjata, tal vajus suu lahti.

«Neile tuli info sellise dokumendi kohta nagu välk selgest taevast. Nad ei teadnud sellest midagi. Väga ebatavaline, sest hädaolukordade ministeerium peab igasuguse ohuga kursis olema,» nentisid ajakirjanikud.

Lääne luureallikate andmetel on Venemaa viinud Ukraina piiri äärde umbes 100 000 sõdurit ja palju sõjatehnikat. Nii Ukraina kui USA arvavad, et Vene vägi võib juba lähiajal tungida üle Ukraina piiri.

Märksõnad
Tagasi üles