Kasahstani iseseisvumisest möödub 30 aastat. Sellest vahvast sündmusest pajatas Postimehes isegi Arnold Rüütel. Juku-kalle Raid, kes on seal valimisi vaatlemas käinud, kirjeldab kohtumist toonase Kasahstani presidendi Nursultan Nazarbajeviga ja tutvustab tema gigantomaaniat põdevat lapsukest – Astana linna, mis tänaseks on ekspresidendi auks ümber nimetatud Nur-Sultaniks (Päikesesultan).
Kasahstan on üks kummaline riik, nagu enamus -stan lõpuga moodustisi. Väga autokraatlik ning otse loomulikult piiritult oma juhti austav. Ekspresident Nursultan Nazarbajevit kutsutakse ka praegu ajakirjanduses, koosolekutel ning plakatitel ei vähem ega rohkem kui «Päikeseks».
Mu õnnestus Päikesega juttu ajada kümme aastat tagasi, mil vaatlesin seal nädala jagu külmal jaanuarikuul (selle nädala kõige soojem temperatuur oli Kasahstani pealinnas –38) valimisi.
Päike oli armulik, samas ka üleolev: kui kohalikud ametnikud tema ees maani kummardasid, viipas ta lihtalt käega, et hakake astuma. Midagi häbenemata toppis ta pihku raamatu endast, kus ta tegeleb kõikide asjadega: tuiab viljapõllul, parandab tehases mingit tootmisliini, mängib kõiki pille, kirjutab midagi, matkab, pilk kauguses nagu jahtipidaval pistrikul. Peaaegu nagu Putin.
Suur juht teeb, mis tahab
Kasahstan on maailma pea suurim uraanitootja ning hoomamatute gaasi- ja naftamaardlatega riik. Antud kooslus tingib, et president võib teha, mis pähe kargab. Sestap: Päikese ehitatud pealinnal tulekski eraldi peatuda, kuna midagi nii napakat annab otsida tervelt lapikult maakeralt.
Kunagi oli tänane miljonilinn Nur-Sultan, mis ehmatab oma hullu, piirideta ja kohati täiesti padusümbolistliku ning suurejoonelise arhitektuuriga mütsi peast igal külastajal, väike asustatud punkt stepis – nimega Akmolinsk.
Nazarbajev tahtis, et teda võrreldaks Peeter I-ga, tühjale kohale seninägematu linna ehitamine annaks selleks justkui õiguse.
Aga stepp on Kasahstanis alati palju tähendanud. Täna arvatakse, et nomaadid asustasid selle ala kusagil 7. sajandil, kui siia tekkis asula (Bozok), kus ristusid mitmed kaubateed. 1800ndatel toimetasid tänase Kasahstani pealinna territooriumil Siberi kasakad, sajandi lõpul kujunes siin välja raudteede sõlmpunkt. Nõukogude ajal asusid regioonis mitmed GULAG-i vangilaagrid, kuhu küüditati ka märgataval arvul eestlasi. Tuntuim neist laagritest oli Alzhir, kuhu Jossif Stalin paigutas Suure Kodumaa reeturite naised ja perekonnad.