Mõned päevad tagasi rääkis Eesti Elisa endine juht Sami Seppänen Postimehe nädala näona, kuidas ta tunneb end veidi solvatuna: ja teemaks on siin juhtum, mis Elisal ei võimaldatud Eestis Hiina tehnikale baseeruvat äri ehitada. Me räägime Huaweist ja 5G-st. Juku-Kalle Raid ütleb, et tegemist on kas ärilise künismi, padunaiivsuse või puhtlollusega. Hiina ei ole täna see koht, kuhu vähegi demokraatlik lääs suu ammuli vaatama peaks.
Niisiis. Sami Seppänen, mu vana tuttav (al. 1998), kurvastas ühtäkki, kuidas Elisa hakkas hiinlastega oma Huawei-asja ajama, arvestas Hiina partnerlusega, aga nüüd sõideti sellest üle. Seppänen väitis, et süvariik tegi. Kujutage ette, Eesti süvariik keeras nii turvalise ja normaalse bisnisi hiinlastega lörri. Elisa oli oma 5G mobiilivõrgu arendused Huawei seadmetele üles ehitanud, kui ühtäkki teatas Eesti riik, et Hiina ettevõtte seadmeid ei tohi kasutada. Eestis leidub terve hunnik inimesi, kes paaniliselt 5G-d kardavad, tegelikult aga võiks mõtiskleda hoopis selle üle, kust kõne all olev 5G tuleb.
Eestis leidub terve hunnik inimesi, kes paaniliselt 5G-d kardavad, tegelikult aga võiks mõtiskleda hoopis selle üle, kust kõne all olev 5G tuleb.
Hiina kombitsad
Seppäse reageering on tegelikult kui õppekaart lääne õnnetuvõitu rahvusvahelisest ärimaastikust, aga ka poliitikast – kui mõelda kas Hiina või Venemaa suunal. Aeg-ajalt tõstetakse äriringkondades ja sama lutti imevate poliitikute poolt üles kisa, kui Euroopa mingis vormis täiesti asja eest Hiinat umbusaldab. Või umbusaldab Ukraina piiridele vägesid kokku kühveldavat Venemaad.
Elisal võib olla kui kurb tahes, aga Hiina on vaieldamatult riik, kes sirutab oma kommunistlikule ideoloogiale põhinevaid kombitsaid kogu maailmas ning ei mängi absoluutselt sama reeglistiku järgi, mida me oma kultuuriruumis eeldaks. Kombitsaid sirutavad muidugi kõik, kes vähem, kes rohkem kahepalgeliselt, ent Hiina tahab osaleda malemängus, kus ta nuppude liigutamise asemel malelauaga partnereid peksab. Hiina üritab läänest üle sõita kodust kaasa võetud manual'iga, mitte isegi teeselda arusaamist muude riikide tõekspidamiste kohta.