Skip to footer
Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Masina abil teise ilma: Šveitsis legaliseeriti enesetapukapsel

Abistatud enesetapu kapsel Sarco.

Kui inimene saab otsustada oma elu üle, kas tal peaks olema õigus otsustada ka oma suremisviisi üle? Abistatud enesetapu üle on vaieldud ja vaieldakse mitmel pool maailmas, samal ajal täiustatakse aga selle tarvis arendatud tehnikat.

Kui inimest kimbutab ravimatu haigus ning ta kannatab suurte valude käes, ei soovi ta tihtipeale midagi muud kui vaid surra. Ta ei taha kannatada ega põhjustada oma abitusega kannatusi lähedastele. 

Šveitsis on eutanaasia seaduslik ja 2020. aastal kasutas seda protseduuri 1300 inimest. 2022. aastal avaneb ilmselt võimalus lõpetada oma elu ka selleks otstarbeks loodud enesetapukapslis. 3D-prinditud abistatava enesetapu kapsel Sarco läbis Šveitsis edukalt õigusliku ülevaatuse ja peaks olema seal kasutamiseks valmis järgmisel aastal, vahendavad The Independent ja The Indian Express. «Oleme tulemusega väga rahul. Leiti, et meil pole midagi kahe silma vahele jäänud. Juriidilisi probleeme pole enam üldse,» avaldab kapsli arendaja dr Philip Haig Nitschke.

Enesetapukapslid.

Kuidas kapsel töötab? 

Kui eutanaasiateenuse kasutaja elu lõpetab vedela naatriumpentobarbitaali manustamine, mis viib patsiendi enne surma sügavasse koomasse, siis Sarco kapsli arendaja dr Nitschke soovitab teist lähenemisviisi. Ta lubab oma klientidele kiiret ja rahulikku surma ilma tavapäraste medikamentideta.

Kapsel toimib lämmastikuga täitudes ja vähendades sellega kiiresti hapniku kontsentratsiooni veres. See aitab kapslis oleva inimese teise ilma hüpoksia ja hüpokapnia kaudu ehk vähendades kiiresti hapniku ja süsihappegaasi hulka organismis.

«Sarco kasutaja tunneb end veidi desorienteeritult ja võib enne teadvuse kaotamist tunda kerget eufooriat,» selgitab dr Nitschke. Selle meetodi abil saabub surm 30 sekundiga, põhjustamata paanikat või lämbumistunnet.

«Sarco kasutaja tunneb end veidi desorienteeritult ja võib enne teadvuse kaotamist tunda kerget eufooriat,» selgitab dr Nitschke.

Masin käivitub seestpoolt ja kapslis viibiv inimene saab enda valitud hetkel ilma kõrvalise abita nupuvajutusega protseduuri alustada. Kapslit saab ka kergesti transportida igasse patsiendi valitud asukohta – olgu selleks enesetapuasutus või idülliline välikeskkond.

Kapsli kasutamiseks peab inimene läbima uuringu tõestamaks, et elu lõpetamise otsus on ikka tõepoolest tema enda otsus. Enne nupule vajutamist tuleb tal vastata eelsalvestatud küsimustele, misjärel saab masina tööle panna.

Sarco kapsli kolmas prototüüp on praegu Hollandis 3D-printimisel ja Šveitsis peaks saama kapsleid kasutada 2022. aastal.

Dr. Surm ehk Philip Haig Nitschke suitsiidikomplektiga.

Dr Nitschke leiutatud kapsel võib saada kättesaadavaks kogu maailmas

Eelmise aasta promoklipis ütles Nitschke, et kavatseb tehnoloogia teha vabavarana. Kapsli printimise programm tehakse kättesaadavaks internetis, mis võimaldab seda levitada üle maailma. 

Kapsli looja dr Philip Haig Nitschke (sündinud 8. augustil 1947) on Austraalia humanist, endine arst ning eutanaasiat pooldava rühmituse Exit International asutaja ja direktor.

Ta tegi edukat kampaaniat eutanaasiaseaduse vastuvõtmiseks Austraalia põhjaterritooriumil. Samuti aitas ta neljal inimesel elu lõpetada, enne kui Austraalia valitsus vastava seaduse tühistas. Nitschke oli esimene arst maailmas, kes tegi seaduslikult vabatahtliku surmava süsti, mille käivitas patsient, aktiveerides süstla arvuti abil.

Nitschkele viidatakse meedias ka kui Dr Surmale või «abistatud enesetapu Elon Muskile».

Vaata videot: 

Kommentaarid
Tagasi üles