L, 30.09.2023

Millistel Euroopa poliitikutel on olnud koroonareeglitega probleeme?

Inna-Katrin Hein
Facebook
Comments
Soome peqminister Sanna Marin 22. oktoobril Brüsselis Euroopa Liidu liidrite kohtumisel, mille teemad olid koroonaviirus, digilahendused, migratsioon, energiahinnad ja migratsioon
Soome peqminister Sanna Marin 22. oktoobril Brüsselis Euroopa Liidu liidrite kohtumisel, mille teemad olid koroonaviirus, digilahendused, migratsioon, energiahinnad ja migratsioon Foto: OLIVIER HOSLET / POOL/EPA/Scanpix

Koroonapandeemia algas 2019. aasta lõpus Hiinas Wuhanis ja ei ole siiani läbi, sest on tekkinud mitu uut tüve, kaasa arvatud kõige uuem, omikron. Enamikus riikides on juba kolmas, neljas või viies koroonalaine ning riigijuhid kehtestavad aina uusi piiranguid. On ka juhte ja poliitikuid, kes küll teistelt nõuavad piirangute järgimist, kuid ise neid rikuvad.

Kõige värskem juhtum oli Soome peaministri Sanna Mariniga, kes käis möödunud nädalalõpul Helsingi paaris ööklubis pidutsema, tehes seda Soome meedia andmetel maskita. Soome valitsuse julgeolekujuht saatis 4. detsembril kõigile ministritele julgeolekusõnumi, milles nõuti kontaktide vältimist, kuna välisminister Pekka Haavistol diagnoositi koroonaviiruse nakkus.

Marinil ei olnud pidutsemas kaasas telefoni, kuhu ta selle sõnumi sai, ja seetõttu luges ta seda alles 5. detsembril.

Marin sõnas, et ta oleks vabal päeval enne välja minemist pidanud kõik paremini läbi mõtlema.

Soome peaminister ei ole ainus, kes on praeguse pandeemia ajal skandaali sattunud.

Sel kevadel lahvatas skandaal Norra peaministri Erna Solbergi ümber, kes tähistas oma 60. sünnipäeva. Koos temaga oli seal 13 inimest, kuigi Norras oli kehtestatud, et üle kümne inimese ei tohi koguneda.

Norra peaminister Erna Solberg 3. augustil 2021 parteijuhtide teledebatil enne Norra parlamendivalimisi
Norra peaminister Erna Solberg 3. augustil 2021 parteijuhtide teledebatil enne Norra parlamendivalimisi Foto: Marit Hommedal/Scanpix

Kui Norra meedia sellest kirjutas ja juhtum avalikuks tuli, palus Solberg vabandust ja pidi maksma 20 000 Norra krooni (2000 eurot) trahvi.

Sel kevadel oli skandaal ka Suurbritannia tervishoiuministri Matt Hancockiga, kes lahkus ametist. Põhjuseks olid avalikusse jõudnud fotod, millel Hancock suudleb kirglikult oma nõuniku ja armukese Gina Coladangeloga. Ühendkuningriigis kehtestatud reeglite kohaselt oli pereväliste inimeste kallistamine ja musitamine keelatud.

Briti tervishoiuminister Matt Hancock 27. mail 2021 Briti valitsuse pressikonverentsil koroonaolukorra kohta
Briti tervishoiuminister Matt Hancock 27. mail 2021 Briti valitsuse pressikonverentsil koroonaolukorra kohta Foto: MATT DUNHAM/Scanpix

«Meie, kes kehtestame koroonareegleid ja -piiranguid, peame neid ka ise järgima. Kuna ma ei teinud seda, siis astun tagasi,» teatas Hancock Twitterisse pandud videos.

On veel avaliku elu tegelasi, kes on koroonareegleid rikkunud. Briti peaministri Boris Johnsoni endine nõunik Dominic Cummings sai 2020 karmi kriitika osaliseks, kuna sõitis koos naise ja lastega Kirde-Inglismaale vanemate juurde, kuigi pidi olema karantiinis.

Briti peaministri Boris Johnsoni endine nõunik Dominic Cummings andis 21. juulil 2021 BBC-le intervjuu
Briti peaministri Boris Johnsoni endine nõunik Dominic Cummings andis 21. juulil 2021 BBC-le intervjuu Foto: Jeff Overs/bbc/Scanpix

Cummings selgitas avalikkusele, et langetas sellise otsuse ega kahetse seda. Ta astus paar kuud pärast juhtunut siiski ametist tagasi.

2020. aasta kevadel pani ameti maha ka Šotimaa kõrge tervishoiuametnik Catherine Calderwood. Ta rikkus koroonapiiranguid, mis keelasid Šotimaa osade vahel reisimist. Calderwood vilistas sellele ja võttis ette viie tunni pikkuse sõidu oma kodust Edinburghist Earlsferrys asuvasse suvilasse.

Vaid päevi enne puhkama sõitmist rääkis Calderwood raadio- ja telesaadetes, kui tähtis on koroonapiirangutest kinni pidamine ja koju jäämine.

Politsei andis Calderwoodile koroonapiirangute rikkumise eest hoiatuse ja naine teatas siis, et astub tagasi.

Kui osas riikides on koroonaviiruse levik kontrolli alla saadud, siis teistes on väga palju nakatunuid. Olukord on väga halb näiteks Saksamaal, Hollandis, Belgias ja Hispaanias, samas Rootsis, Norras ja Eestis on hakanud olukord paranema.

Maailmas on koroonaviiruse diagnoosi saanud rohkem kui 266 miljonit inimest ja viirushaiguse Covid-19 tagajärjel on surnud 5,32 miljonit inimest.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles