T, 29.11.2022

VIDEO ⟩ ETV filmilikus doksarjas ärkavad ellu Saaremaa viikingid

Spekter
ETV filmilikus doksarjas ärkavad ellu Saaremaa viikingid
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
«Salme viikingid»
«Salme viikingid» Foto: ETV

Teisipäeval, 7. detsembril kell 21.30 toob ETV2 vaatajate ette neljaosalise dokumentaalsarja «Salme viikingid», mis avab koos ajaloolaste ja näitlejatega Saaremaalt leitud viikingite laevamatuse mõistatust.

 

Saaremaalt Salmelt leiti 2008. aastal teeremondi käigus midagi täiesti enneolematut –laevamatus, mis oluline mitte ainult Eesti, vaid ka kogu maailma viikingiajaloo jaoks. Omanäolises kombinatsioonis maetud viikingiaegsed inimluud ja rikkalikud hauapanused pöörasid kogu maailma viikingiaja uurijate pilgud Saaremaale. «Leiti väga palju asju, mille kohta saab öelda, et need on esimesed omataolised,» märgib uue sarja «Salme viikingid» toimetaja ja stsenarist Sigrid Salutee. Enne Salme leidu oli viikingite laevamatuste puhul leitud märke üksikutest inimestest, Eestis avastatu puhul on aga tegemist 41 inimesega.

«Salme viikingid»
«Salme viikingid» Foto: Mari-Liis Nellis

Saaremaa viikingileid on teadlastele pakkunud põnevat uurimist aastaid. Kes seal hauas lebavad? Kust nad pärit on ja kuidas jõudsid siinsetele aladele? Kes nad sinna matsid ja kes nad üldse tapsid? Uus dokumentaalsari «Salme viikingid» avab koos teadlastega leiu erakordsust ja pakub läbi lavastuslike stseenide ka üht võimalikku selgitust, mis võis Salmes 1300 aastat tagasi juhtuda.

Näitlejatena teevad sarjas kaasa Mihkel Kuusk, Risto Vaidla, Tanel Ting, Ott Aardam, Anti Kobin, Liina Tennosaar, Lena Barbara Luhse, Johannes Sepping jt. «Salme viikingite» režissöör on Liis Lindmaa, stsenarist Sigrid Salutee, operaatorid Meelis Mikker ja Simmo Saska, kunstnik Ketlin Kasar, kostüümikunstnik Helen Moppel, grimmikunstnik Kerli Soans, produtsent Anatoli Tafitšuk.

«Salme viikingid» on ETV2 ekraanil alates 7. detsembrist teisipäeviti kell 21.30.

Märksõnad
Tagasi üles