R, 9.12.2022

VIDEO ⟩ Hollandis jätkuvad koroonamässud, kuid neid on ka mujal

Inna-Katrin Hein
Hollandis jätkuvad koroonamässud, kuid neid on ka mujal
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Koroonapiirangute vastane mäss Hollandis Haagis
Koroonapiirangute vastane mäss Hollandis Haagis Foto: Danny KEMP / AFP/Scanpix

Hollandis algasid möödunud nädalalõpul koroonapiirangute ja vaktsineerimise vastased meeleavaldused, mis kestavad seni. Politsei on pidanud kinni üle 130 inimese.

20. novembril sai meeleavaldustes vigastada viis politseinikku, kui protestijad viskasid korrakaitsjaid kividega ja lasid nende pihta ilutulestikurakette. Politsei teatel tegid politseinikud väga agressiivseks muutunud mässajate vastu paaril korral hoiatuslaske.

Mässud algasid 19. novembril Rotterdamis, kus kogunes sadu inimesi, kes on Hollandi koroonapiirangute vastu. Meeleavaldajad süütasid hooneid, autosid ja jalgrattaid, tekitades suurt varalist kahju. Neist 26 peeti kinni.

Koroonamässus süüdatud ja ära põlenud jalgrattad Hollandis Rotterdamis
Koroonamässus süüdatud ja ära põlenud jalgrattad Hollandis Rotterdamis Foto: EPA/JEFFREY GREENWEG/Scanpix

Ka 20. novembril mässati Hollandis nii Rotterdamis kui Haagis. 21. novembriks olid mässud jõudnud riigi põhjaosas asuvatesse Groningeni ja Leeuwardeni, idaosas Enchedesse ja lõunaosas Tilburgi.

Nimetatud linnades protestis vähem inimesi ega hävitatud nii palju vara kui Rotterdamis ja Haagis.

«Siin on protestinud väikesed inimrühmad, kuid ka nemad on kahju tekitanud. Väljas on märulipolitsei, kes üritab korda taastada,» teatas Groningeni politsei.

Politsei teatas Twitteris, et Enschedes ja Roermondis on kehtestatud eriolukord.

«Mitu inimest peeti kesklinnas kinni ja neid süüdistatakse inimeste mässule õhutamises ja vägivallas. Soovitame inimestel minna koju ja maha rahuneda,» teatas kohalik politsei.

Koroonapiirangute vastane mäss Hollandis Roermondis. Esiplaanil on näha politseinikke
Koroonapiirangute vastane mäss Hollandis Roermondis. Esiplaanil on näha politseinikke Foto: ROB ENGELAAR / ANP / AFP/Scanpix

Leeuwardenis tuli katkestada Hollandi kõrgliigameeskondade SC Cambuuri ja FC Utrechi kohtumine, kuna väljakule lasti koroonapiirangute ja fännide staadionikeelu vastase protestina ilutulestikurakette.

Hollandis kehtestati taas osalised koroonapiirangud 13. novembril. Sealne valitsus kaalub lisameetmeid, kaasa arvatud seda, et restoranid, baarid, kohvikud, spaad, ujulad ning juuksuri- ja ilusalongid tohivad sisse lubada vaid vaktsineeritud inimesi.

Uudisteagentuuri AFP teatel on koroonapiirangute vastu meelt avaldatud samuti Belgias Brüsselis ja Austrias Viinis.

Brüsseli meeleavaldusel osales umbes 35 000 inimest, kes põhiliselt protestisid selle vastu, et vaktsineerimata inimesed ei pääse restoranidesse ega baaridesse.

Brüsseli protest oli alguses rahumeelne, kuid lõpuks muutus vägivaldseks. Protestijad ründasid politseinikke kodus valmistatud pommidega, politsei vastas veekahurite ja pisargaasiga.

Kolm politseinikku sai kannatada.

Austrias kehtivad tänasest karmid koroonapiirangud, mida peavad järgima nii vaktsineerimata kui vaktsineeritud inimesed. Enne neid võtsid austerlased vabadusest kõik, mis võtta andis. Pidutseti, külastati restorane, baare ja ööklubisid, kuid toimusid ka piirangutevastased protestid.

Koroonapandeemia algas 2019. aasta lõpul Hiinas Wuhanis ja juba järgmise aasta märtsiks oli uus koroonaviirus SARS-CoV-2 jõudnud peaaegu kõikidesse maailma riikidesse. See oli haiguspuhangu esimene laine. Inimesed põdesid massiliselt koroonaviirusest tingitud viirushaigust Covid-19 ja enamik riike panid end lukku. 

Nüüd on sõltuvalt riigist käes kas teine, kolmas või neljas laine ning seni kehtivad paljudes paikades koroonapiirangud. 

Vaktsiinidest loodeti imerohtu, millega koroonapandeemia kontrolli alla saada, kuid nii ei ole läinud. 

Kogu maailmas on koroonaviiruse diagnoosiga 258 miljonit inimest ja viirushaigus on võtnud elu 5,20 miljonilt inimeselt. 

Märksõnad
Tagasi üles