R, 9.12.2022
VIDEO JA FOTOD ⟩ Õiguskomisjoni otsuses pettunud «abieluvõimetud» nõuavad abieluvõrdsuse tõhustusdoosi
«Abieluvõimetud» tulid riigikoguhoone ette abieluvõrdsuse «tõhustusdoosi» nõudma. Foto: Remo Tõnismäe
Õiguskomisjoni otsuses pettunud «abieluvõimetud» nõuavad abieluvõrdsuse tõhustusdoosi
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 14

Teisipäeval arutas riigikogu õiguskomisjon roheliste ülipopulaarset abieluvõrdsuse petitsiooni ning jõudis üllatuslikult järeldusele, et Eestis on abieluvõrdsus kõigile abieluvõimelistele isikutele juba tagatud. Seetõttu korraldasid «abieluvõimetud» reedel digistreigi.

Jaanuarikuus 35 805 allkirja kogunud abieluvõrdsuse petitsioon jõudis sel nädalal lõpuks riigikogu õiguskomisjoni ette. Roheliste ettepaneku järgi tuleks perekonnaseaduse sõnastust muuta nõnda, et abielu oleks sätestatud kahe täiskasvanud inimese vahelise liiduna sõltumata nende soost.

Kokkuvõttes leidis õiguskomisjon konsensuslikult, et Eestis kehtiv perekonnaseadus on põhiseadusega kooskõlas ega ole kellegi suhtes diskrimineeriv, kirjutati riigikogu Facebooki lehel. Niisiis on kõigi abieluvõimeliste isikute jaoks Eestis abieluvõrdsus tagatud. Sisuliselt tähendab see, et igal inimesel on võrdne võimalus vastassoost partneriga abielluda.

Riigikogu õiguskomisjoni liikmed:

  • Marek Jürgenson (KE) – esimees
  • Heljo Pikhof (SDE) – aseesimees
  • Sulev Kannimäe (REF)
  • Jaanus Karilaid (KE)
  • Uno Kaskpeit (EKRE)
  • Tarmo Kruusimäe (Isamaa)
  • Anti Poolamets (EKRE)
  • Urve Tiidus (REF)
  • Vilja Toomast (REF)

Kuna õiguskomisjoni arvamus kedagi üleöö heterousku ei pööranud, avaldasid üksikud «abieluvõimetud» reedel taas Toompeal meelt. Ürituse korraldajad esinesid riigikoguhoone ees kõnedega, mida kanti üle veebis.

«Inimesed tahavad ikkagi abielluda inimesega, keda nad siiralt armastavad,» sõnas noorsots Jens Jaanimägi Elu24-le. «Ma ei näe põhjust, miks riigikogu selle võimaluse ära võtab ja siis veel naerab neile samadele inimestele näkku, nimetades neid abieluvõimetuks ja väites, et neid ei diskrimineerita,» heitis Jaanimägi õiguskomisjonile ette.

Meeleavalduse korraldajate hinnangul on õiguskomisjon abieluvõrdsuse teemast «lihtsalt üle hüpanud» ning Eesti LGBTQ+ kogukonna elu paremaks pole läinud.

Vaata, mida korraldajad Elu24-le rääkisid!

Abieluvõrdsus vajab tõhustusdoosi

Kuna koroonatingimustes pole suuri proteste mõistlik korraldada, kutsusid sotside, roheliste ja Eesti 200 noortekogud mõttekaaslasi virtuaalselt meelt avaldama. «Digistreigil osalemiseks postita endast reedel pilt abieluvõrdsust toetava plakatiga kasutades hashtag'i #tõhustusdoos!» teatati ühismeedias.

Tõhustusdoosiga on tegemist seepärast, et sotsid on varem oma «sutsaka» andnud heameeleavalduste korraldamisega, Eesti 200 liige Artjom Trohhatšev istus pea terve pride'i-kuu vikerkaarelipuga riigikogu ees (selle kohta loe pikemalt SIIT!) ning rohelised algatasid abieluvõrdsuse petitsiooni.

Digistreigil osalemiseks postita endast reedel pilt abieluvõrdsust toetava plakatiga kasutades hashtag'i #tõhustusdoos!

Kusjuures korraldajad ei karda, et nende koroonasüstile viitav teemaviide LGBTQ+ kogukonna vaktsiinivastaseid liikmeid eemale peletaks. «Mulle tundub, et see ei ole kuidagi koroonaga otseselt seotud,» märkis Trohhatšev. «Saan aru, et inimestel on oma keha üle õigus otsustada, aga mina siiski olen vaktsiinide poolt. Kuna meie korraldame seda, ma arvan, et me oleme kõik selle poolt,» selgitas roheliste liige Laila Kaasik ürituse nimevalikut.

Korraldajate sõnul algas streigipäev toreda üllatusega piirilinnast. «Tegelikult oli väga suur üllatus, et esimene inimene, kes sellega pilti tegi ja postitas, oli just Narvast. See on väga tore, et piirilinnas on sellised inimesed,» kiitis Trohhatšev.

Noormees selgitas ka, miks ta tuli Toompeale justkui EKRE juhtpoliitikuks riietatult. «See kaabu ei tähenda, et seda saab kanda ainult meie armas Mart Helme. Kui ma vaatan meediat, siis Kaja Kallas näeb ka samamoodi välja,» selgitas Trohhatšev ja märkis, et kui tegemist on ilusa aksessuaariga, siis miks mitte seda kanda.

Ootame riigikogu vahetumist?

Noortele tuli toetust avaldama riigikogu liige Eduard Odinets (SDE), kelle väitel on sotsid olnud ainsad, kes on väljendanud abieluvõrdsusele selget toetust. Enda sõnul töötab Odinets abieluvõrdsuse nimel ka riigikoguhoones sees, kuid tuli sellegipoolest noortele seltsi. «Kui inimesed tulevad siia riigikogu ette platsile meelt avaldama, on kohane ja mõistlik tulla neid toetama ja avaldama oma arvamust ka siin platsi peal,» selgitas poliitik.

Odinets pole siiski kuigi lootusrikas, et LGBTQ+ kogukonna elu lähiajal paremaks muutub. «Paraku tundub minule, et kui terve mõistus riigikogu praeguses koosseisus võimust ei võta, peame ootama veel natuke, kuni tuleb uus riigikogu koosseis,» sõnas poliitik. Järgmised riigikogu valimised peaksid toimuma 2023. aastal.

Vaata videointervjuud!

Märksõnad
Tagasi üles