HILISSÜGISENE REVOLUTSIOON VÄIKESAARE MOODI: Kuna just oli 7. novembri elik «oktoobrirevolutsiooni» aastapäev, räägime ühest kentsakast kommunistlikust riigikesest Eesti territooriumil. Juku-Kalle Raid kirjeldab ajalooarhiividele toetudes, mil moel Naissaar 1917. aasta hilissügisel iseseisvaks nõukogude riigiks kuulutati ja millega kogu asi lõppes. Naissaare NSV lipuks oli must mereröövliplagu surnupealuuga, mille alla olid ristatud vikat ning oda ning mida ehtis venekeelne kiri «Surm buržuidele!». Laen prantsuskeelsest sõnast, nii et korrektne oleks isegi «Surm kodanlusele!».
Kui Eestis räägitakse enamlastest ning vasakrevolutsioonist, peetakse reeglina silmas 1917. aasta Narva töörahva kommuuni ning kommunistide kuritegusid enne vabariigi väljakuulutamist ja sakslaste tulekut 1918. aastal. Paraku ei olnud tollal tegijad üksnes Kingissepp või Anvelt (Eesti Töörahva Kommuun Narvas, 1918. aasta sügisel), kes said oma instruktsioonid vaieldamatult Venemaalt, meil leidus ka isehakanud riigipöörajaid. Üheks kõige kummalisemaks ja töörahva kommuunast aasta jagu varasemakski kommunistlikuks moodustiseks Eestis, aga võibolla et Euroopas üldse, on kindlasti Naissaare nõukogude vabariik ehk Naissaare Rahvakomissaride Nõukogu. See kummaline saareriik kuulutati välja 4. detsembril 1917 (uue kalendri järgi 20. detsember).
Mis siis toimus?
Naissaar, tõeline militaarsaar
Nagu teada, oli Naissaar selleks ajaks täielikult militariseeritud. Esimesena tahtis Naissaart kindlustama hakata tõenäoliselt Peeter I, keda peale võitu rootslaste üle põhjasõjas (Tallinn kapituleerus vene vägedele 1710. aastal) tabas arusaam, et võidetut on vaja mingil moel edaspidi ka kaitsta. Ja ehkki tsaar lubas osava poliitikuna vahepeal riigistatud linnalähedased saared linnale tagastada (riigistati need seetõttu, et saartel redutasid rootslased), läks asi nagu ikka sellistel puhkudel – linn sai vaid kaks Paljassaart (praegune Paljassare poolsaar).
Ent Naissaare riigi rajajad olid tunduvalt resoluutsemad. 1917. levisid seal padurevolutsioonilised meeleolud.
Naissaarega hakati tegema hoopis muid plaane – Peeter Suur pidas vajalikuks panna püsti Tallinna lahte sulgevad kindlustused, põhiplaanilt tähekujulised muldehitised – Miiduranda, Väike Paljassaarele ja Naissaarele. Peetril oli teisigi plaane: ehitada impeeriumi teine sadam (peale Sevastoopolit) Paldiskisse. Ent kui Peeter 1725 suri, oli plaanidel mõneks ajaks kriips peal. Täpsemalt järgmise aastani, mil Naissaare kõrvale ilmusid mitmeks kuuks 22 inglise sõjalaeva, mis käisid aeg-ajalt üsna linnamüüride all ristlemas. Nii alustati Naissaare kindlustamist varakevadel 1726. aastal, mida võibki militariseerimise algusajaks lugeda. Vähem kui paarikümne aasta pärast elasid saarel vaid sõjaväelased, kohalikke hakati tagasi lubama alles 1740ndatel aastatel.