RAUDTEE HOIATUSSILDILT NIME SAANUD KLASSIK: Mart Laar kirjutas esimesena Eestis Hindreyst raamatu. Juku-Kalle Raid võtab koos autoriga lahti asjaolud, mis Karl August Hindrey nii eriliseks teevad. Eelkõige oli ta konjunktuuri mitteklappiv kirjanik, kes läks pahuksisse kõikvõimalike autoriteetidega.
Karl August Hindrey oli paljudes asjades Eestis esimene. Esimene õppinud karikaturist, esimene illustreeritud lasteraamatu autor, esimene Eesti üliõpilaskorporatsiooni värvilise vapi kujundaja, Eesti esimese pilkelehe asutaja, Eesti esimene päris esimese kunstinäituse korraldaja, Esimese eesti filmi “Karujaht Pärnumaal” stsenaariumi autor, 1930ndatel enim kirjandusauhindu saanud kirjanik (rohkem kui Tammsaare) jne.
Juku-Kalle Raid (JKR): Hindreyst polnud siiani raamatut.
Mart Laar: Teda ei tohtinud ENSV-s isegi mainida, ta oli nii keelatud. Ilmselt on ta tegemist ikkagi kõige keelatuma kirjanikuga kogu Nõukogude Eestis. Isegi ta lasteraamatud keelati kõik ära. Täismäng.
JKR: Ta oli äärmiselt värvikireva eluga ka. Lõppkokkuvõttes on selle mehe elu nagu korralik filmistsenaarium.
ML: Olen täitsa nõus, et kui keegi võtab selle kätte ja ära kirjutab, saaks ikka täitsa uhke filmi. Alates sellest, et Pariisist tulnuna oli ta täielik elumees. Euroopat näinud, naisi näinud ja väga kriitiline kõikide suhtes. Eriti selle suhtes, mida ta Eestis nägi. Tõi kaasa Pariisi hõngu, samal ajal jäi veendunud konservatiiviks. Ja niimoodi elu lõpuni välja. Ja kogu selle sära taustal hoolitsetud ja väljapeetud härrasmees.
JKR: Peenetest seltskondadest tulnuna tundus talle Eesti elu tõesti äärmiselt provintslik, kui mitte öelda: matslik.
ML: Talle tundusid isegi prantslannad natuke matslikud. Mis siis veel Eestist rääkida.
JKR: Hindrey meenutab, teda segasid väga inimeste harjumused ja truusüdamlikumadki taktivaesused, kõva kõne, kõva naer, kombepuudus söömisel ja igasugustel teistel toimingutel .Ta kurdab, et isegi hambahari ei olnud eestlastel tuntud. Sõitleb eesti tütarlaste hügieeni, õigemini küll selle puudumise kallal.