N, 28.09.2023

Eesti saadab Oscarit püüdma nostalgilise komöödia «Vee peal»

Spekter
Facebook
Comments 1
Peeter Simmi «Vee peal». Andres (Rasmus Ermel) ja Kolla (Aarne Soro).
Peeter Simmi «Vee peal». Andres (Rasmus Ermel) ja Kolla (Aarne Soro). Foto: Liisabet Valdoja

Eesti Filmi Instituudi (EFI) kokku kutsutud komisjon otsustas napi häälteenamusega saata Ameerika filmikunsti ja -teaduste akadeemia parima rahvusvahelise mängufilmi (endise nimega võõrkeelse filmi) kategoorias kandideerima Peeter Simmi lavastatud draama «Vee peal», mille mugandas oma samanimelise romaani järgi stsenaariumiks Olavi Ruitlane.

«Valikuprotsessi iseloomustas kindlasti häälte jagunemine erinevate filmide vahel ja valik saabus napi enamusega,» ütles EFI juht Edith Sepp, kelle vedamisel valis sõltumatu komisjon võitja seitsme kandidaadi seast. «Komisjoni valik näitab, et »oma eesti lood« on täna äärmiselt olulised.»

Komisjoni hinnangul õnnestus Simmil anda hästi edasi emotsionaalne üleskasvamise lugu ning ta tunneb inimlikku soojust oma tegelaste vastu, vaatamata karmile ümbritsevale keskkonnale. Lisaväärtusena jäi komisjonile silma tõetruu ajastutunnetuse saavutamine.

«Karakterid on tõelised ja mõjuvad loomulikuna, sealjuures on näitlejate töö kaasahaarav ja nauditav,» märkis Sepp.

«Parima võrukeelse filmi Oscar on meie,» ütles Simm talle omasel muhedal viisil.

«On õnn, kui kokku saab hea lugu ja sellega hästi kokku kõlksuv loominguline meeskond,» sõnas filmi produtsent Marju Lepp. «Loodame, et meie karuselt helge ja armastusega tehtud film läheb Ameerika filmiakadeemia liikmetele korda.»

Filmilugu toimub 1980-ndate alguse Eesti NSVs Võrumaa looduskauni Tamula järve ääres. Peategelane Andres (Rasmus Ermel) on pärast isa Venemaale kadumist ja ema Rootsi põgenemist jäänud kohati järskude vanavanemate kasvatada. Teismelisele Andresele meeldib kalal käia ning teeb ta seda koos veidi vilus kasvanud täisealise sõbra Kollaga (Aarne Soro), keda ta peab «kõige targemaks lollipaberitega meheks».

«Kui sa sinna hullumajja tagasi lähed, siis siia hullumajja ei jää mulle kedagi,» sõnab peategelane nukralt, kirjeldades keskkonda, kus tal kasvada tuleb. «Nii kui vee pealt ära astud, saab elu kätte». Andresel tuleb kasvamise teekonnal seista silmitsi teismeea tavapäraste väljakutsetega esimesest armastusest südame murdumiseni, oma koha leidmisest kooliskäimise raskusteni, aga ka hüljatuse tundest pahurdava vanaisa tervisemuredeni.

«Simm on Ruitlase algupärasest tekstist suutnud luua elulise ja värskena mõjuva pildikese minevikust, samas hoidudes liigsesse nõukogude aja nostalgiasse laskumast ning elu hammasrataste vahele jäänud inimeste suhtes kallutatud hoiakut võtmast,» märkis komisjon.

Filmivabrikus toodetud linateos on Simmi kaheteistkümnes mängufilm, mida peetakse ka lavastaja karjääri üheks tipphetkeks.

«... on ülimalt muljetavaldav, et kõigi noorte lavastajate pealetungi järel pole Simm kaamerat kappi toppinud, vaid on vastanud ühe oma kuulsusrikka karjääri parima filmiga. See on järjekordne võimas märk eesti filmi tasemest, rikkalikkusest, kõnetamisvõimest ja usaldusväärsusest,» kirjutas filmikriitik Andrei Liimets Sirbi arvustuses filmi kohta.

«Peeter Simmi film vääriks suuremat tähelepanu, lisaks oleks huvitav näha, millist tagasisidet saab film rahvusvahelisel turul,» ütles Sepp.

Lisaks Sepale kuulusid komisjoni ERRi filmiajakirjanik Kaspar Viilup, valdavalt Suurbritannias resideeruv filmikunstnik Elo Soode, operaator Ivar Taim, endine levitaja ja kultuuriministeeriumi audiovisuaalnõunik Siim Rohtla, filmikriitik ja Pimedate Ööde filmifestivali juht Tiina Lokk, ja filmilavastaja Moonika Siimets.

«Vee peal» esilinastus PÖFFi põhivõistlusprogrammis 2020. aasta novembris.

Eesti filmi- ja teleauhindade (EFTA) galal 2021. aasta septembris pälvis Eugen Tamberg parima filmikunstniku auhinna. EFTA žürii märkis Tambergi tööd tunnustades, et suurte kogemustega filmikunstnikul on õnnestunud kujutada «väikeste, aga suure hingega inimeste maailma kogu selle värviküllases detailsuses».

Filmi stsenarist on Olavi Ruitlane, lavastaja Peeter Simm, tootjafirma Filmivabrik, produtsent Marju Lepp. Operaator Manfred Vainokivi, kunstnik Eugen Tamberg, helilooja Mihkel Zilmer ja monteerija Tambet Tasuja. Osades Rasmus Ermel, Aurora Aleksandra Künnapas, Kalju Orro, Maria Klenskaja, Marko Matvere, Hilje Murel jpt.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles