MEID KÕIKI ON PETETUD: Nii suured kui väikesed lääneriigid on ennast lõhki laenanud. Mis tähendab seda, et lüpsta saab tavaline ja korralik hoiustaja. Ning mitte vähe. Kakk Valter, majandushuviline ja seetõttu ka rikas röövlind selgitab tänasel päeval rahaga toimuva lahti.
«Üks tont käib ringi mööda maailma...» Mäletate, kuidas üks habemik alustas sellega üht kirjutist, mis maailma päris tükiks ajaks untsu keeras? Jah, ka see habemiku valla päästetud tont käib siiani ringi ja külvab tüli, kuid praegu on meil hoopis abstraktne tont, kes ringi tuuseldab ja meie kõigi elu keerulisemaks teeb. Peene nimega on selle tondi nimi Inflatsioon. Arusaadavam oleks aga nimetus Kole Hinnatõus. Jah, kole. Ei saa aga välistada, et ühel hetkel on see juba Suur ja Kole Hinnatõus.
Katteta trükivärvine raha
Mis selle taga on? Kui hästi lihtsustatult vaadata, siis laenasid suured ja ka väiksemad lääneriigid end lihtsalt lõhki. Poliitikutel oli vaja lubada kogu aeg üha rohkem ja selleks kulus kogu aeg ka üha rohkem raha.
Selleks aga, et sellest kohest ja vahetut õnnetust ei tekiks, hakati lõhkilaenamisest tekkinud auku ühel hetkel lappima rahatrükiga.
Sellele ei olnud aega kellelgi mõelda, et laenu saab võtta seni, kuni selle laenu teenindamisega hakkama saadakse. Kui ei saada, ongi käes lõhkine olukord. Selleks aga, et sellest kohest ja vahetut õnnetust ei tekiks, hakati lõhkilaenamisest tekkinud auku ühel hetkel lappima rahatrükiga.
Kui esialgu paistis, et seda tehakse natukene ja seni, kuni olukord veidi paraneb, siis ühel hetkel selgus, et ega see olukord tegelikult paranema ei kipu. Nimelt kogu lõhkilaenamisega kaasnenud pidu ja lühiajalistele lahendustele orienteeritud majanduspoliitika kahjustas korralikult majanduste struktuuri nii, et need majandused enam oma jõuga liiga hästi kasvada ja lõhkisest olukorrast välja tulla ei suutnud.