Enamike riikide valitsuste reaktsioon koroonale on väga sarnane paanikale. Valitsused hakkasid ühel hetkel käituma nii, nagu kõikide elu oleks ohus. Meedia ja sotsiaalmeedia võimendasid katastroofisõnumeid, hirmunud rahvas nõudis piiranguid ja valitsus täitiski tellimust.
Paanika ennastvõimendav nõiaring ajab hirmu silmi suuremaks ja nii leitakse üha uusi ohusignaale („uued tüved võivad olla palju ohtlikumad!“ „Keegi nakatus uuesti!“ „haiglasüsteem kukub kohe kokku“ jpmt). Koroonanakajastus ametnike ja ajakirjanike poolt on kaugel tasakaalustatud infojagamisest meid ähvardavate riskide kohta. Kujutage võrdluseks ette, kui politseijuhid ja liikluskorraldajad räägiksid nii: “Niikaua, kui liiklussurmad pole täielikult kontrolli alla saadud, peame kõik loobuma autode kasutamisest. Kuni kasvõi ühe inimese elu on ohus, ei ole autode kasutamine lubatud, välja arvatud operatiivautode vältimatud sõidud.” Tundub absurdne? Tõsi. Aga risk koroonasse surra on enamuse inimeste (st kõigi alla 65-aastaste) jaoks just niisama suur, kui igapäevase autokasutaja risk autoõnnetuses surma saada. Risk on olemas, aga piisavalt väike, et seda teades ikkagi autoga sõitmise eeliseid kasutada.
Aga risk koroonasse surra on enamuse inimeste (st kõigi alla 65-aastaste) jaoks just niisama suur, kui igapäevase autokasutaja risk autoõnnetuses surma saada.
Kuidas me siis siia jõudsime, kui kõik õiged lahendused (et tuleb isoleerida haigeid, pöörata suurt tähelepanu hügieenile, aga mitte sulgeda koole ja muud elu) olid juba enne teada ja paljude riikide pandeemiastrateegiates kirja pandud?
Peamiseks paanikakülvajaks on Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), mille juht vallandas hirmujutu covid-19 erilisest letaalsusest läinud aasta märtsis. See lükati asjatundjate poolt küll kohe ümber, aga elab oma elu siiani edasi (vt Arro, Alas, Hudson, 2021). Ühiskondade sulgemise idee tuleb loomulikult totalitaarsest Hiinast. WHO delegatsiooni raport pärast Hiina-külastust oli täis ohjeldamatut kiitust “Hiina rahva kangelaslikkusele”, ilma mingite tõsiseltvõetavate argumentideta soovitati kõigil teistel Hiina eeskujul ühiskonnad täielikult sulgeda.