K, 7.06.2023

«ESSE» täna: kas vangla rikub või parandab halvale teele sattunud inimest?

Spekter
Facebook Twitter
Comments

Täna kell 21.30 eetrisse minevas Kanal 2 saates «ESSE» on teemaks elu pärast vanglat. Sõna saavad nii spetsialistid kui ka vanglatrelle seestpoolt vaadanud inimesed.

«Kas elu pärast vanglat on üldse võimalik või oledki igaveseks müüride vahel kinni, isegi kui sind ja ühiskonda ei eralda enam trellid? Kas riik teeb omalt poolt piisavalt, et vange ühiskonda integreerida?» püstitab saatejuht Eeva Esse saate suured küsimuse.

Uuring

«ESSE» saate poolt tellitud Norstati küsitlus annab huvitava tulemuse: tervelt 77% vastanutest leidis, et vanglas viibinud inimesest võib saada korralik inimene, kui ta seda ise soovib. 10% vastanutest on kindlad, et kurjategijat ümber ei kasvata.

Teema üle arutlevad stuudios krimiajakirjanik ja Tallinna vangla vanglakomisjoni esimees Allan Muuk, lootusetut võitlust lootusrikkalt vedav endiste vangide tugiisik Eva Üprus, oma elus uue lehekülje pööranud «praktik» ehk endine vang ja praegune kogemusnõustaja Janar Kuusk ning värskelt vanglast vabanenud tõsielustaar Oskar Süvari.

Endiste vangide tugiisik Eva Üprus on veendunud, et meie vanglasüsteem on iganenud: «Trellide taha panemine ei muuda mitte kedagi. Ma arvan, et meie ühiskond ja inimesed võidaksid suuresti sellest, kui me loobuksime vanglast kui kontseptsioonist üldse».

Krimiajakirjanik ja Tallinna vangla vanglakomisjoni esimees Allan Muuk leiab samuti, et vangla ei paranda kurjategijat: «Inimesed kipuvad harjuma ja ka kurjategijad harjuvad selle süsteemiga ära.» Küll aga usub ta kiiresse šokivangistusse.

Omamoodi šokivangistuse ehk 1 aasta ja 1 kuu trellide taga on värskelt kandnud tuntud tõsielustaar Oskar Süvari, kes mõisteti süüdi suures koguses narkootilise aine käitlemise eest. «Kui tugineda ajakirjandusele, siis olen mina multimiljonär narkokuritegude eest,» sõnab ta oma esimeses avalikus intervjuus. Noormees on saadud kogemusest niivõrd kohkunud, et lubab enam mitte kunagi kuritegelikule teele astuda. Vangistuse aja üksikkongis veetnud mees maadles enamiku aega halbade mõtetega, ometi olevat üksikvangistuses olnud ka midagi head: «On isegi hea, et ma ei läinud sellesse avatud seltskonda. Võibolla see oleks kaasa aidanud sellele, et ma oleks narkokuritegevusse tagasi läinud.»

Janar Kuusk, praegune kogemusnõustaja, on olnud vanglas viis korda. «Ma olin 15-aastane, kui esimest korda vanglas olin. Leidsin vanglast inimesed, kes olid mulle eeskujuks, sellised kriminaalsed autoriteedid,» nendib ta, et sealt polnud enam keeruline sattuda kuritegevuse nõiaringi.

Vaata saadet Apollo TVs.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles