Islandil jäi napilt moodustamata naiste enamusega parlament. Juku-Kalle Raid pakub tutvumiseks neid ainsat viit maailma riiki, kus naised on parlamendis enamuses. Kiikame Rwandat, Kuubat, Nicaraguat, Mehhikot ning Araabia Ühendemiraate ja uurime, kuidas seal naiste valitsetav eluke sujub. Rohkem selliseid riike, kus naised parlamendis enamuses oleksid, maailmast täna ei leia.
Euroopa progressiivselt mõtisklevat naissugu on tabanud ajutine tagasilöök, pauk käis sel hetkel, kui Islandis, kus valimised toimusid eelmisel nädalal, otsustati miskipärast hääled uuesti üle lugeda. Selgus, et feministlik ilutulestik tuleb peatada, kui ootamatult ilmnes, et algse valimistulemuse asemel Islandi tüüri juures Althingis – sealne riigikogu – ei saa toimetama mitte 33 naist 63 liikmest, vaid 30 naist. Naiste enamus jäi napilt ära.
Nii peab mainima, et Euroopa naiste rekord kuulub endiselt rootslaste kätte. Seal on olnud 50 protsenti naisi ühes olulises kollektiivis, mis on ansambel ABBA, ning 47 protsenti naisi teises olulises kollektiivis – parlamendis.
Ka naistele ei ole miski inimlik võõras, kaasa arvatud etableerumine, korruptsioon ning nüridus. Kas te Mailis Repsi ja Ester Tuiksood mäletate?
Naiste vähene esindatus terendab Euroopas pidevalt kilbil, ajakirjanduses ja ühiskondlikes debattides, sealjuures ka Eestis, kus meil annavad tooni põhiliselt mornid ja ülbevõitu vanamehed, ehkki päris kainelt mõeldes on raske põhjendada, miks peaks ühe või teise sugupoole ülekaalu käsitlema negatiivselt – kui tuletada meelde, et valiku on teinud justkui kõik kodanikud, olgu nad siis mehed või naised.
Tavaliselt viidatakse naiste kaasamisele kui igati progressiivsele võimalusele ning siin ei taha sugugi vastu vaielda. Äkki muutub midagi lahedamaks, kui tüberate ning tolmusevõitu taatide asemel toimetavad võimukoridorides ringi uued näod, miks mitte ka värskemalt mõtlevad naisnäod.
Paraku näitab aga inimgeograafia meile ilmekalt, et kusagil otsustavas büroos üht sugu teise vastu välja vahetades ei tähenda see üldse, et käitis ise oma olemuselt muutub. Ka naistele ei ole miski inimlik võõras, kaasa arvatud etableerumine, korruptsioon ning nüridus. Kas te Mailis Repsi ja Ester Tuiksood mäletate?