2011. aastal oli tolle ajal veel suhteliselt mõistlikus Venemaa kultuuriajalehes Literaturnaja Gazeta terve seeria artikleid Venemaa föderalismi teemal. Lõpuartikli kirjutas üks venelasest ajaloolane Moskvast, kes kirjeldas oma Tatarstanis käimist.
Ajaloolane kirjutas, et ta kuulis igal pool tatari keelt ja nentis nördinult: «Mul oli tunne nagu ma ei olekski Venemaal!» Ning soovitas, et mittevenelastest Venemaa elanikud avalikus ruumis oma keelt ei kasutaks, vaid ainult koduseinte vahel. Too antud ajaloolane pole erand. Seda hoiakut, et Venemaa on venelaste riik ja teised hoidku mokk maas, kohtab päris tihti. Enamasti mitteametlikult internetis, ent siiski.
Üks asi on muidugi selles, et lõviosa etnilisi venelasi elab Venemaal suhteliselt kompaktselt koos Venemaa Euroopa-osas ja mittevene rahvaid nende keskel enamasti ei ela. Teoreetiliselt teab enamik Venemaa venelasi, et kusagil nende riigis elavad ka teised rahvad, ent reaalset kokkupuudet enamikul venelastel nendega eriti ei ole. Ka reisivad venelased sisemaiselt väga vähe.
Siberi kohta arvatakse Venemaa Euroopa-osas tihti, et seal elavad kõik jurtades, sõidavad põtradega ning võitlevad kogu aeg näljaste jääkarudega.
Mind on tegelikult alati hämmastanud, kui halvasti tüüpiline Venemaa venelane tunneb oma kodumaad ja kui vähe ta seal ringi sõitnud on.
Tüüpiline Venemaa elanik puhkab võimaluse korral välismaal (rikkamad Lääne-Euroopas, vaesemad Egiptuses või Türgis) või siis heal juhul Musta mere kuurortides. Vähesed käivad mõne korra elus ära ka Baikali järve ääres või Uurali mägedes. Sellepärast venelased ei hooma oma kodumaa multikultuursust. Mida kaugemal mingi rahvas elab Moskvast, seda enam on tema kohta alandavaid stereotüüpe. Siberi kohta arvatakse Venemaa Euroopa-osas tihti, et seal elavad kõik jurtades, sõidavad põtradega ning võitlevad kogu aeg näljaste jääkarudega. Põhja-Kaukaasia moslemirahvad peaksid elama mäetippudes pisikestes külades, käima ringi kindžallidega ning varastama naisi. Kui mittevenelased juhtuvad veel olema asiaadid, siis põrkuvad nad otse rassismiga. Hiljuti käis ringi telefoniga lindistatud video, kus Moskvas polikliinikus vanem vene naine sõimas kalmõkki kõigi nende sõnadega, millega venelased ikka teise nahavärviga inimesi sõimavad. Kui talle teatati, et tegemist on Venemaa elanikuga, siis teatas ta lühidalt: «Te [asiaadid] olete kõik ühte nägu, mul on teist kõrini!»