N, 2.02.2023

Sussexi hertsoginnal Meghanil on kummaline füüsiline omadus, mis võib päranduda lastele

Inna-Katrin Hein
Sussexi hertsoginnal Meghanil on kummaline füüsiline omadus, mis võib päranduda lastele
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Sussexi hertsoginna Meghan jaanuaris 2019 Londonis külastamas Briti rahvusteatrit
Sussexi hertsoginna Meghan jaanuaris 2019 Londonis külastamas Briti rahvusteatrit Foto: Stephen Lock/Scanpix

Kuninglikud kohustused nüüdseks seljataha jätnud Sussexi hertsoginnast Meghanist tehti jaanuaris 2019 fotod, mis tekitasid spekulatsioone ta tervise kohta. Fotodel on näha, et Meghani pöidlad olid mitmel korral ebaloomulikus asendis, painutanud taha ja küljele.

Meghanist fotosid näinud Briti terviseekspertide arvates võib tal olla liigeste hüpermobiilsuse sündroom ehk LHS.

Sel juhul on liigeste liikumisulatus ebatavaliselt suur. Selliseid liigeseid esineb tavaliselt lastel ja noortel naistel, vanusega muutub see harvemaks.

Mõnel kutsealal, nagu muusikutel, balletitantsijatel või akrobaatidel, tuleb liigeste suur liikuvus kasuks.

Asjatundjad lisasid, et Meghanil on liigeste üliliikuvus, mis võib päranduda ta lastele. Hertsoginna Meghanil ja prints Harryl on kaks last: kaheaastane poeg Archie ja neljakuune tütar Lilibet.

Briti osteopaat Anisha Joshi selgitas, et väga liikuvate liigestega inimesed saavad liigeseid liigutada erinevalt kui normaalsete liigestega inimesed.

«Hüperliikuvad liigesed on päritavad ja seda põhjustavad geneetilised häired kollageenis. See on valk, mida leidub sidekoes. Kui kollageeni ei ole piisavalt, väheneb kudede tõmbetugevus, mille tõttu liigeste liikumisulatus suureneb,» selgitas ekspert.

Joshi jätkas, et kui Meghani lastel Archiel ja Lilibetil on sama liikuvad liigesed kui emal, ei pea seda ravima. Ja lapsed ongi painduvamad kui täiskasvanud. On harjutusi, millega saab sidekoe lõdvenemist ja venimist ära hoida.

Sussexi hertsoginna Meghan 2019. aasta jaanuaris Londonis Briti rahvusteatris, kus tehtud fotodel pandi tähele, et tal on väga kaugele painduvad sõrmeliigesed
Sussexi hertsoginna Meghan 2019. aasta jaanuaris Londonis Briti rahvusteatris, kus tehtud fotodel pandi tähele, et tal on väga kaugele painduvad sõrmeliigesed Foto: POOL/Scanpix

«Suur osa inimesi, kellel on liigeste üliliikuvus, ei tunne valu. Kuid on ka neid, kes tunnevad. Seega on tugevdavad harjutused omal kohal,» jätkas ekspert.

Sussexi hertsoginna Meghan ei ole kommenteerinud ega kinnitanud, kas ta liigestel on normaalsest suurem liikumisulatus. Teada on, et ta on innukas joogaharrastaja ja suudab olla väga keerulistes poosides.

Enne prints Harryga kihlumist novembris 2017 ja abiellumist mais 2018 postitas Meghan sageli sotsiaalmeediasse fotosid endast joogaasendites.

Märksõnad
Tagasi üles