KUIDAS INIMENE RÄÄKIMA PANNA? Jürgen Rooste kritiseerib igikestvat tantsu ümber keelekatla. Venekeelseid koole pole suudetud eestikeelsele õppele üle viia, sest tegijad on olnud saamatud ja ilma erilise kaugvaateta. Nüüd tuleb sügiseks veel üks sihukene kava.
Just praegu sügiseks peaks valmis saama kava, kuidas koostada kava, kuidas viia eestivene koolid üle eesti keelele aastaks 2035, või umbes nii. See on umbes sama tõhus mõtlemine nagu maailma kliimapoliitika praegu: teeme suuri koosolekuid ja arutame, millal võiks teha selle suure koosoleku, kus otsustame, kas tahame liigina ellu jääda või mitte...
Mitte ükski valitsus pole tahtnud seda ära teha
Tõde peitub selles, et mitte ükski valitsus pole tegelikult tahtnud seda ära teha, mitte ükski! Ühegi erakonna ettevõtmistes, ühegi partei programmis ega praktikas pole seda olnud. 1990ndatel oli see aken või võimalus lahti või olemas, aga elukorralduse materiaalne pool võttis kogu meie tähelepanu.
Tõde peitub selles, et mitte ükski valitsus pole tegelikult tahtnud venekeelsetele eestikeelseid koole ära teha, mitte ükski!
Märk venekeelsete koolide üleminekust eesti keelele oleks see, kui riik mingil hetkel tellib ülikoolidelt õppesuunad: nt geograafia või füüsika õpetamine eesti keeles vene emakeelega õpilastele. Ilmselgelt eeldab kvaliteetse hariduse andmine vastava oskusega õpetajaid. Selle protsessi algatuseks tuleks tellida sadu, kui mitte tuhandeid vastava haridusega õpetajaid. Ühe õpetaja koolitamine – kui ülikoolil on selleks olemas programm ja vahendid – võtab ca viis aastat, tema töö tõelisi tulemusi näeb ehk kümnendi pärast pääle tööle asumist. Ühesõnaga: tõesti, kui riik praegu hakkab tellima noid õpetajaid ning pühendab aega ja raha, siis 2035 ei tundugi nii ebarealistlik.