Tänane radikaalislamistlik Afganistan on justkui vastand Afganistanile 1920ndatest kuni 1970ndateni, mil riigis valitses leebe monarhia ning tegemist oli vaba maaga, kus tütarlapsed jalutasid ringi katmata nägudega ning miniseelikutes. Toonane Afganistan oli ka hipide lemmikpaik, kirjutab Juku-Kalle Raid. Kuula lisaks Afganistani minevikust rääkivat Juku Raadio saadet, kus on külaliseks geograaf Toomas Kümmel.
Kabuli, Afganistani pealinna, on ülistatud mitmetes hipilugudes ning internetis levib tohutute kogustena pilte sealsete 1960ndate «õnnelikest aegadest». Eriti torkavad silma rõõmsad miniseelikutes tütarlapsed, see on võrreldes tänasega justkui teine planeet. Paljude vabameelsete tegelaste jaoks oli toonane Kabul ja Afganistan üks «palverännakute» paikasid, kindlasti andis selleks põhjust lahke atmosfäär, aga mitte vähem tähtsaks faktiks ei kujunenud kergelt kättesaadav oopium – nagu siis, nii on Afganistan ka täna üks juhtivaid oopiumimaid. Selles mõttes on sõda narkootikumide vastu seal täiesti lörri läinud, veel enam, mitmed teadlased on maininud, et pidev abi Afganistani põllumajandusele vaid suurendas moonipõldude ning välja viidava oopiumi hulka. Aga heidame põgusa pilgu riigi lähimasse ajalukku.
Eriti torkavad silma rõõmsad miniseelikutes tütarlapsed, see on võrreldes tänasega justkui teine planeet.
1920ndate aastatel hakkas senini omavahelistes klannisõdades käärinud Afganistan, kus põrkusid Vene ja Briti impeeriumide huvid, tasapisi rahunema. 1926. aastal sai Afganistanist taas kord kuningriik.
Pärast suurt Euroopa ringreisi 1928. aastal pöördus Amanulla-Khan tagasi kodumaale. Olles nähtu ja kogetu mõju all, alustas ta kultuurilist revolutsiooni Afganistani moderniseerimiseks. Ta kohustas Afganistani elanikke kandma euroopalikku riietust. Samal ajal ilmus foto tema abikaasast katmata näoga ja euroopalikus kleidis. Väikeste tagasilöökidega oli Afganistan täiesti vaba – eriti võrreldes tänasega – kuni 1973. aastani, mil monarhia kukutati ning kuulutati välja vabariik. Ometi ei lõpetanud ka monarhia varisemine kohest vabaolekut, see juhtus alles 1978. aastal, mil võitluses radikaalsete moslemite ning kommunistide vahel Nõukogude Liit riigile oma «abistava käe» sirutas.