R, 9.12.2022

VIDEO ⟩ Arheoloogid leidsid 1500 aastat tagasi maetud kallistava paari

Inna-Katrin Hein
Arheoloogid leidsid 1500 aastat tagasi maetud kallistava paari
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Hiinas leiti 1500 aastat tagasi surnud paar, kes oli maetud teineteise embuses
Hiinas leiti 1500 aastat tagasi surnud paar, kes oli maetud teineteise embuses Foto: Kuvatõmmis/Youtube

Arheoloogid leidsid Põhja-Hiinas 1500 aastat tagasi teineteise embuses maetud mehe ja naise skeleti. Nad oletavad, et naine, kelle sõrmes oli sõrmus, tõi end ohvriks, et ta maetaks mehega koos.

Livescience.com kirjutab, et tegemist ei ole esimese sellise matmisega, vaid maailma eri paikadest on ka varem leitud matmispaiku, kus mees ja naine on koos.

Arheoloogide sõnul on Hiinast leitud paar siiski erinev, sest kaks skeletti on teineteise embuses ning leid näitab, kuidas Hiina ühiskonnas kaua aega tagasi armastusse suhtuti.

«See on Hiinas esimene leid, kus maetud on teineteise kaisus, mitte ei ole külg külje kõrval,» sõnas USA Texase hambaarstikolledži biomeditsiini osakonna teadlane Qian Wang, kes uurimist juhtis.

Arheoloogid leidsid koos maetud naise ja mehe 2020. aasta juunis Shanxi provintsi iidselt kalmistult, mis oli ehitustööde käigus paljastunud. Skelette uuriti kuni selle aasta augustini. 

Kalmistule oli maetud umbes 600 Põhja-Hiina iidse rändhõimu Xianbei liiget. Nad assimileerusid hiljem Hani kultuuri.

Matmispaikade kuju ja hauapanustena pandud keraamika näitas, et inimesi maeti sinna Põhja-Wei dünastia valitsemisajal 386–534 pKr.

Kuna selle paari matus oli ainulaadne, otsustasid arheoloogid, et nad ei eralda skelette, vaid jätavad uurimisel kokku, et need saaks hiljem niimoodi muuseumis välja panna.

Samal surnuaial leti veel kahe paari luustik, kuid need ei olnud üksteise süleluses ja naistel ei olnud sõrmust.

Hiinas leiti 1500 aastat tagasi maetud mees ja naine, kes olid teineteise embuses
Hiinas leiti 1500 aastat tagasi maetud mees ja naine, kes olid teineteise embuses Foto: Kuvatõmmis/Youtube

Üksteist emmanud paari skelettide uurimisel selgus, et mees oli 161,5 sentimeetrit pikk ja ta oli saanud oma eluajal vigastusi, mis olid paranenud. Mehel oli olnud käeluumurd, ta paremal käe puudus neljas sõrm ja parema jala luul oli samuti vigastuse märke. Uurijate sõnul suri ta umbes 29–35-aastasena.

Naisel ei olnud vigastusi ja ta oli hea tervise juures, kui ta suri. Naine oli 157,1 sentimeetri pikkune ja tal märgati hambaauke. Tal oli vasaku käe sõrmusesõrmes metallist sõrmus. Surres oli ta 35–40-aastane.

«Võimalik, et naine kandis sõrmust oma sõrmes lääne mõjude tõttu. Kuulsal Siiditeel, mis kulgest Hiinast Vahemere maadeni ja tagasi, liikusid nii inimesed, kaubad kui ideed. Sõrmus võib viidata Hiina ja Lääne kultuuri sulandumisele,» selgitas Wang.

Hiinas leiti 1500 aastat tagasi maetud paar, naisel oli sõrmus
Hiinas leiti 1500 aastat tagasi maetud paar, naisel oli sõrmus Foto: Kuvatõmmis/Youtube

Paar oli maetud hoole ja armastusega. Mehe keha oli keeratud naise poole ja ta vasak käsi on naise keha all, parem käsi aga naise peal. Naine oli nii, et jäi mehe embusse, olles matmise ajal ta lähedal. Naise pea oli mehe õla juures ja ta käed olid tema kehal.

Arheoloogide arvates näitab selline asend, et eluajal olid nad üksteisele pühendunud ja armastasid teineteist.

«Nende matmise asend ütleb kõik, mees ja naine koos, kallistades teineteist teispoolsuses igavese armastuses,» teatas uurimismeeskond.

Meeskonnal on paar teooriat, miks mees ja naine koos samasse hauda ja kallistavas asendis maeti. On ebatõenäoline, et armastajad surid samal ajal kas vägivalla, haiguse või mürgituse tõttu, kuna nende kohta puudusid nii hauas kui skelettidel märgid.

Uurijad arvavad, et mees suri esimesena ning naine ei tahtnud üksinda jääda ja tappis end, et ta saaks oma kallimaga koos maetud.

Arheoloogide sõnul ei saa välistada ka seda, et naine suri esimesena ja mees tõi end ohvriks. See võib olla siiski ebatõenäoline, sest naise tervis oli surres parem kui ta partneril.

Esimesel aastatuhandel, kui see paar elas, muutus Hiinas armastuse vaba väljendamine osaks kultuurist, eetikast ja etiketist. Siis avaldati palju väljamõeldud armastuslugusid ja on ajaloolisi ülestähendusi selle kohta, kuidas inimesed armastuse nimel surma läksid.

«Armastus oli siis tähtsal kohal. Armastuse tagaajamine ja tunnete pärast enesetapu tegemine oli aktsepteeritud, kuid mitte rõhutatud,» selgitas Wang.

Meeskond nentis, et kuigi jäävad saladuseks asjaolud, mis viisid nende inimeste ühte hauda panemiseni, pakuvad nad haruldast vaatepilti armastusest, elust, surmast ja surmajärgsest elust.

Joonistus, milline Hiinas 1500 aastat tagasi surnud paar matmisel võis välja näha
Joonistus, milline Hiinas 1500 aastat tagasi surnud paar matmisel võis välja näha Foto: Kuvatõmmis/Youtube
Märksõnad
Tagasi üles