ARMASTUSEST, MIS JÄÄB ALLA VABADUSELE: Lavly Perling kiskus koduriiulist välja kapsaksloetud, Peter Hoegi poolt kirjutatud teose «Preili Smilla lumetaju» ning soovitab seda raamatut kõigile. Lugu ilmus kuulehes KesKus.
Enam kui kakskümmend aastat tagasi viis tee tööle mind igal hommikul ja õhtul mööda Draamateatri vastas asuvast raamatupoest. Vaateaknal oli raamat «Preili Smilla lumetaju». Just sõna lumetaju oli see, mis ei lasknud enam minust lahti. See oli aeg, mil püüdsin taltsutada oma kommet toonasest olematust palgast suur osa raamatupoodi jätta. Päevi, ehk isegi nädalaid kummitas mind see pealkiri, see sõna – lumetaju. Selles sõnas tundus peidus olevat tükike põhjas ellujäämise saladusest. Kui möödakõndimise periood läbi sai, käisin raamatut poes sirvimas ja mis seal salata, ühel palgapäeval leidis see raamat tee minu juurde. Ma ei tea rohkem ühtegi raamatut oma elus, mis kõnetas mind ostmise hetkel ennekõike oma pealkirjaga.
Usun, et küllap meil kõigil on raamatuid, mille puhul mõistad, kui erinevalt need sinuga räägivad kahekümneselt ja neljakümneselt.
Usun, et küllap meil kõigil on raamatuid, mille puhul mõistad, kui erinevalt need sinuga räägivad kahekümneselt ja neljakümneselt. «Keisri hullu», «Väikest printsi» või «Meistrit ja Margaritat» võib lugeda ja sirvida muudkui uuesti ja tabada, et ajapikku on sealsed seigad, lood, väljaütlemised muutnud oma tähendust. Raamatud on ju samad, lihtsalt elukogemus on muutnud meie arusaamasid. Peter Hoegi «Preili Smilla lumetajuga» on teine lugu. Tunne, mida see raamat tekitab, on olnud minus sama nii toona kui ka nüüd.