Reedest pühapäevani (6.–8. augustini) toimub taas kord Viru Folk. Nagu ikka juhtub see Eesti põhjarannikul Käsmu kaptenikülas. Juku-Kalle Raid käis Viru Folgi peakorraldaja Peep Veedla juures ja uuris, kuidas suureks peoks valmistutakse.
Viru Folk sai alguse 2008. aastal ning see on põhjamaise muusika koguperefestivalina publikule elamusi pakkunud juba kuraditosin aastat. Tutvustamist on leidnud paljude põhjamaiste riikide kultuur, igal aastal on keskendutud ühele piirkonnale või rahvale.
Seekord, aastal 2021, on luubi all idaslaavi rahvaste kultuur, sealhulgas muusika, filmikunst, köök jpm. Üritust on algusest peale vedanud Peep Veedla, kes lisaks folkimisele on ka täiesti professionaalne linnu-uurija. Ja siinkohal peab ELU25 silmas tiivulisi ning sulelisi linde. Paar päeva enne folki käib usin lavapüstitamine ning sekeldusi jätkub.
Käsmust lähemalt
Käsmu paikneb Käsmu poolsaarel Käsmu lahe läänekaldal Lahemaa rahvuspargis.
Käsmu poolsaarel on huvipakkuv kivikülv ja suured rändrahnud, mida on näha nii sisemaal metsas kui ka rannas ja meres. Need on sinna kantud Soome ja Rootsi poolt tulnud viimase jääaja mandriliustikega. Käsmu kivikülv paikneb umbes 400 hektari suurusel alal ja on Baltimaade suurim.
Küla lähedal asub 43 ha suurune ja kuni 3 meetri sügavune Käsmu järv.
Esimest korda on küla nime mainitud 1453. aastal seoses Aaspere mõisale kuulunud Käsmu rannaga. Nime esmamainimisest ei selgu, kas küla oli sel ajal olemas või mitte. Ühes 1524. aasta kohtuprotokollis aga leiab küla olemasolu kinnitust.
Nime päritolu kohta on mitu versiooni. Käsmu on eesti-soome-rootsi külana kandnud eri aegadel nimesid Kesemo ja Casperwiek. Viimane nimi esineb esimest korda 1624. aastal. Osa ajaloolasi oletab, et nimi on tulnud sellest, et küla rannakabel ehitati ühe Hommikumaa targa, püha Caspari auks.