Skip to footer
Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Kohus saatis Putinit deemoniks nimetanud šamaani psühhiaatriahaiglasse sundravile

Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Siberi šamaanid. Pilt on illustreeriv

Venemaa Jakutski kohus määras end šamaaniks pidavale Aleksandr Gabõševile sundravi kohalikus psühhiaatriahaiglas.

Venemaa presidendi Vladimir Putini vastasena tuntud ja teda deemoniks nimetanud mees sai karistada selle eest, et ta ründas ja vigastas 27. jaanuaril Venemaa rahvuskaartlast, kes tuli teda kinni võtma, teatab rferl.org.

Gabõšev sai nii Venemal kui kogu maailmas tuntuks 2019, kui ta alustas Siberist jalgsimatka Moskvasse. 5000 kilomeetri läbimise tipphetkeks pidi olema Venemaa presidendi võimult tõukamine. Gabõšev ütles teda intervjueerinud ajakirjanikele, et Putin on deemon, kes soovib Venemaale halba.

Gabõšev ei jõudnud Moskvasse, sest politsei katkestas teda mitu korda ja lõpuks viis ta tagasi kodulinna Jakutskisse. Šamaan üritas 2020. aasta mais taas Moskvasse minna. 

Selle aasta jaanuaris püüdis šamaan jällegi jalgsi Moskvasse jõuda. Teda takistas Venemaa rahvuskaardi liige, kellele ta kallale läks. Rahvuskaartlane sai kergelt vigastada.

Gabõšev võeti kinni ja pandi psühhiaatriahaiglasse, kus ta oli pikka aega ilma kohtu otsuseta.

Kohus otsustas nüüd, et mees on ühiskonnale ohtlik, teda tuleb pidevalt jälgida ja ta vajab põhjalikku ravi.

Gabõševi advokaat Aleksei Prianniškov sõnas meediale, et ta klient sattus oludesse, mis on hullemad kui vanglas. Advokaat lisas, et tavaliselt on sundravile määratud inimesed psühhiaatriahaiglas vähemalt 2,5 aastat. Prianniškovi sõnul tahab ta klient kohtu otsuse edasi kaevata.

Šamaani õde Kailana Zahharova sõnas meediale, et ta venna tervis on psühhiaatriakliinikus olemise ajal halvenenud, arvatavalt ainete tõttu, mida talle seal süstiti.

Venemaa inimõigusaktivistide sõnul on Nõukogude Liit ammu kadunud, kuid alles on ikka nõukogudeaegne süsteem, kus teisitimõtlejaid pannakse psühhiaatriahaiglasse sundravile.

Šamaanid on Siberis olnud sajandeid tervendajad, kuid nõukogude ajal ei suhtutud neisse hästi. Neid peeti soolapuhujateks ja neid represseeriti.

Siberi osas paikades peetakse neid seni au sees.

Kommentaarid
Tagasi üles