R, 9.12.2022

PILDID ⟩ Cannes'is esilinastus esimene Eesti osalusel valminud film, mis võistleb festivali peapreemiale

Spekter
Cannes'is esilinastus esimene Eesti osalusel valminud film, mis võistleb festivali peapreemiale
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
«Kupee nr 6» režissöör Juho Kuosmanen (keskel) ja peaosatäitjad Seidi Haarla (vasakul) ning Yuriy Borisov (paremal).
«Kupee nr 6» režissöör Juho Kuosmanen (keskel) ja peaosatäitjad Seidi Haarla (vasakul) ning Yuriy Borisov (paremal). Foto: Gonzalo Fuentes/Scanpix

Tänavu võistleb Cannes'i peapreemiale Eesti kaastootmisel valminud Soome draama «Kupee nr 6» («Hytti nro 6»), mis esilinastus filmifestivalil 10. juulil. Eesti filmikriitiku Tristan Priimäe sõnul on see seni parim film Cannes'il. Mida arvavad aga välismaised kriitikud?

Režissöör Juho Kuosmaneni teine täispikk mängufilm «Kupee nr 6» räägib keerulise armusuhte eest pagevast noorest soomlannast, kes suundub rongiga Moskvast arktilisse Murmanskisse. Pikal teekonnal tutvub ta lähemalt venelasest kaevuriga, kellega tal tekib inimlik side ning kitsast kupeed jagades avanevad neile sõidu ajal teineteise sügavamad hingesopid.

Film esilinastus Cannes'i filmifestivalil 10. juulil.

«Kupee nr 6» esilinastusel olid kohal ka eestlased. Pildil paremal on kostüümikunstnik Jaanus Vahtra. 
«Kupee nr 6» esilinastusel olid kohal ka eestlased. Pildil paremal on kostüümikunstnik Jaanus Vahtra. Foto: Gonzalo Fuentes

Juho Kuosmanen (snd 1979) on Soome publikule tuntud ajaloolise menufilmi «Kõige õnnelikum päev Olli Mäki elus» (2016) lavastajana. Teistelgi festivalidel auhindu noppinud romantiline draama võitis 2016. aastal Cannes'i filmifestivali julge vaatevinkliga autorifilmide eriprogrammi «Un Certain Regard» peapreemia ning oli nomineeritud ka festivali «Golden Camera» parimate debüütfilmide auhinnale.

«Kupee nr 6» filmimeeskond Cannes'i punasel vaibal. 
«Kupee nr 6» filmimeeskond Cannes'i punasel vaibal. Foto: Gonzalo Fuentes/Scanpix

Filmifestivalil oli kohal ka Eesti kultuuriministeeriumi ja Eesti Filmi Instituudi esindajad. «See on esimene Eesti osalusel valminud mängufilm Cannes'i põhivõistlusprogrammis,» kirjutati Kultuuriministeeriumi Facebooki lehel.

«Kupee nr 6» (rahvusvahelise pealkirjaga «Compartment Number 6») kaastootjaks oli Venemaa ja Saksamaa kõrval ka Eesti: loo käsikirja kaasautorid olid režissööri ja filmi aluseks oleva raamatu autori Rosa Liksomi kõrval eestlased Andris Feldmanis ja Livia Ulman («Teesklejad», «Kättemaksukontori»). Toota aitas linalugu Amrioni produtsent Riina Sildos («Seltsimees laps») ning kostüümikunstnik oli Jaanus Vahtra (alumisel pildil paremal) («Viimased», «Põrgu Jaan», «November»). Filmis näeb üles astumas ka Eesti päritolu vene näitlejat Julia Augi.

Produtsent Riina Sildos hakkas koostööfilmi «Kupee nr 6» arendama juba kümme aastat tagasi. See, et film Cannes'i festivali põhivõistlusele pääses, on Sildose sõnul Eesti filmi jaoks ajalooline sündmus, vahendab ERR.

«Sattuda Cannes'i filmivõistluse programmi filmiga on lihtsalt täiesti uskumatu, sellepärast, et see on maailma absoluutne tippfestival autorikino jaoks. Sellel aastal on see konkurents kõige tugevam, sest tegelikult näidatakse ju kahe aasta filme ja kõik need filmid, mis eelmisel aastal Covidi tõttu jäid näitamata, konkureerisid samamoodi. Ja see, et meie film sinna pääses, on tõeliselt suur saavutus,» rääkis Sildos kuu aega tagasi.

Eesti filmikriitik Tristan Priimägi nimetas seda seni kõige paremaks filmiks Cannes'il.

«Nonii, olgu see ajalooline hetk siis jäädvustatud – Eesti film ajaloos esimest korda Cannes'i filmifestivali võistlusprogrammis!» kirjutas Priimägi oma Facebooki postituses. «Polegi varem vist mingis mõttes nii palju pabistanud, sest loomulikult on see suur võit nii kaugele jõuda ja maailma parimatega võistelda, aga oleks nüüd veel film ka hea...»

Esilinastusel plaksutas rahvas kaasa kogu lõputiitrite taustaks mänginud loole. – Tristan Priimägi

Peategelasi kehastavad Seidi Haarla ja Juri Borissov
Peategelasi kehastavad Seidi Haarla ja Juri Borissov Foto: AFP / Scanpix / Kaader filmist

«Kivi langes südamelt, sest nii ka on. Siberi rongis toimuv ebatõenäoline armastuslugu road movie (teekonnafilmi – toim) vormis on tõeliselt suure südamega tehtud film päris inimestest, kes otsivad lähedust, aga ei tea täpselt, kuidas seda leida. See pole mingi väljamõeldud maailmas fotopanga-inimestega toimuv muinaslugu, vaid üks robustne rongiromanss, kus armastusest rohkemgi kaalu on teineteisemõistmisel ja ka lihtsalt olla laskmisel. Räsitud olekuga soome naisnäitleja Seidi Haarla Laura krobelise fassaadi taha hakkame nägema filmi käigus järk-järgult ja samamoodi hakkavad erinevad tundekihid paistma ka gopniku olekuga viinaviskaja Vadimi karakteris. Vadimi rollis teeb vene üks hetkel ägedamaid näitlejaid Juri Borissov lihtsalt sellise power house (võimsa – toim) ülesastumise, et hakka või tasahilju parima näitleja auhinna lootust hellitama,» kiitis Priimägi sotsiaalmeedias.

Kaader filmist.
Kaader filmist. Foto: AFP / Scanpix

«Ma polnud ainus, kellele meeldis. Esilinastusel plaksutas rahvas kaasa kogu lõputiitrite taustaks mänginud loole ja hiljem kestsid ovatsioonid pikalt-pikalt, kui püsti seisev publik ei tahtnud tegijaid saalist minema lasta. «Kupee nr. 6» on väga tugev töö, Eesti on esimest korda põhiliigas ja tulgu siit ainult lisa (äkki nüüd järgmisena mõne eesti lavastajaga?). Väga uhke tunne. Seni võistlusprogrammi parim film.»

Filmikriitik David Rooney (The Hollywood Reporter) nimetab filmi teekonnaks, mida tasub ette võtta: «Kuni lõpuni hoiab režissöör vaatajat teadmatuses, kuhu asjad suunduvad.»

Peategelasi kehastavad Seidi Haarla ja Juri Borisov päev pärast esilinastust ametlikul festivali üritusel.
Peategelasi kehastavad Seidi Haarla ja Juri Borisov päev pärast esilinastust ametlikul festivali üritusel. Foto: Eric Gaillard/Scanpix

Todd McCarthy (Deadline) usub, et filmi ootab ees tagasihoidlik, kuid märkimisväärne edu filmifestivalidel. «Režissöör ja operaator Jani-Petteri Passi viivad kaamera muljetavaldava väledusega väga kitsastesse kohtadesse ja tekib tunne, et see film on selline, mis jääb meelde.»

Filmikriitikul Jessica Kiangil (Variety) jagus samuti kiidusõnu. Ta tõdes, et «Kupee nr 6» on paljude jaoks nagu detailne ning rikkaliku tekstuuriga mälestus. Kiangil tõi võrdluseks Richard Linklateri filmi «Enne päikeseloojangut» («Before Sunset»), mille peategelased kohtuvad samuti rongis. ««Kupee nr 6» ragiseb aga palju reaalsema elu rütmides. See on tegelikkus, mida paljud meist on kogenud, «Enne päikeseloojangut» on aga see, mida me loodame juhtuvat,» kirjutas Kiangil. 

Variety kriitik kiitis ka operaatoritööd, tõdedes, et 90ndate Venemaa oli väga realistlik, ja kiitis ka näitlejaid. ««Kupee nr 6» tekitab võimast nostalgiat üksilduse järele, mida meil enam ei ole, ja armastuse järele, mis oli selle ravi.»

Vaata filmi treilerit SIIN:

Märksõnad
Tagasi üles