R, 9.06.2023

Anna Hintsi naistesauna dokk pälvis maineka USA instituudi toetuse

Spekter
Facebook Twitter
Comments
Režissöör Anna Hintsi Eesti-Prantsuse-Islandi koostööna valmiv täispikk film «Savvusanna sõsarad» pälvis 40 000 dollarilise tootmistoetuse Sundance Institute'i dokumentaalfilmide fondist.
Režissöör Anna Hintsi Eesti-Prantsuse-Islandi koostööna valmiv täispikk film «Savvusanna sõsarad» pälvis 40 000 dollarilise tootmistoetuse Sundance Institute'i dokumentaalfilmide fondist. Foto: Filmikaader

Režissöör Anna Hintsi Eesti-Prantsuse-Islandi koostööna valmiv täispikk film «Savvusanna sõsarad» pälvis 40 000-dollarilise tootmistoetuse Sundance Institute'i dokumentaalfilmide fondist. Toetusele kandideeris 1100 projekti üle maailma, millest valiti välja 18.

 

Produtsent Marianne Ostrati sõnul on konkurents Sundance Institute'i dokumentaalfilmide fondist toetuse saamiseks väga tihe. «Tegemist on Ameerika ühe olulisima sõltumatut filmitegemist toetava organisatsiooniga. Taotlusi filmitegijatelt üle maailma laekus 1100. Välja valitud 18 projektist vaid kolme puhul on nii filmi režissöör kui produtsendid pärit Euroopast. Nii tiheda sõela läbimine on tohutu tunnustus ja tagasiside, et film, mida me teeme, kõnetab, puudutab, ja selle valmimist peetakse oluliseks. Väga paljud Sundance Institute'i toetatud dokfilmid esilinastuvad maailma olulisimatel filmifestivalidel ning jõuavad välja Oscari nominatsioonini. Sundance Institute'i toetusega kaasneb ka kuulumine loomingulisse kogukonda ehk niinimetatud Sundance family'sse – millega kaasnevad rahvusvahelised seminarid ja paneeldiskussioonid, kontaktid teiste filmitegijatega üle maailma, võimalus tagasisideks filmi tööversioonile, uus inspiratsioon ning seda kõike ühendav Sundance'i sõltumatu kino vaimsus. Sellel on nii Anna kui minu jaoks väga suur väärtus,» rääkis Marianne Ostrat.

«Savvusanna sõsarad».
«Savvusanna sõsarad». Foto: Filmikaader

«Savvusanna sõsarad» on Anna Hintsi esimene täispikk dokumentaalfilm, mille keskmes on suitsusaun ja naised ning nende isiklikud pihtimused. Naised pesevad suitsusauna hämaruses maha oma kehadesse kuhjunud häbi. Pihtides teineteisele kõige intiimsemaid ja häbiväärseid lugusid, moodustub suitsusauna sõsarkond, kes üksteist toetab läbi nutu ja naeru. «Suitsusaun on mulle nii oluline olemise osa, ja see on olnud meie esiemade füüsilise ja vaimse puhastumise paik, kus põlvkondade vahel tarkusi ja tundmusi on jagatud. Suitsusaunas on sünnitatud ja surnuid pestud, ravitsetud. Loodan selle filmiga avaldada midagi sellist, mida kunagi varem sellisel viisil ei ole dokumenteeritud,» kirjeldas Anna Hints filmi sisu.

Kagu-Eesti maagiline ja siiani elus suitsusauna kombestik kuulub UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja ning on seega ka maailmas unikaalne keskkond. «Mul on tohutult hea meel, et midagi mulle nii kodust ja omast on suutnud kõnetada Sundance Institute'i, kellel on filmidele äärmiselt kõrged kunstilised standardid,» lisas Anna Hints.

«Savvusanna sõsarad».
«Savvusanna sõsarad». Foto: Filmikaader

Film valmib Eesti-Prantsuse-Islandi koostöös. Filmi Prantsusmaalt pärit monteerija Qutaiba Barhamji on muuhulgas monteerinud ka filmi «Little Palestine. Diary of A Siege» (rež: Abdallah Al-Khatib), mis linastub juulis Cannes'i filmifestivalil programmis ACID. Qutaiba Barhamji viibib kuni jaanipäevani Tartus, kus töötab koos Anna Hintsiga «Savvusanna sõsarate» montaaži kallal. Filmile loob muusika ansambel Eeter koostöös Islandi helilooja Edvard Egilssoniga.

«Savvusanna sõsarate» produtsent on Marianne Ostrat (Alexandra Film, Eesti) ning kaasprodutsendid Juliette Cazanave, Pierre Jestaz (Kepler22 Productions, Prantsusmaa) ja Hlín Jóhannesdóttir (URSUS Parvus, Island). Filmi operaator on Ants Tammik, monteerija Qutaiba Barhamji (Prantsusmaa). Filmi platsiheli on salvestanud Tanel Kadalipp.

Filmi valmimist toetavad Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Tartu Filmifond, Centre national du cinéma et de l'image animée ning Sundance Institute. Projekti arendati Ice & Fire Docs dokfilmide arendusprogrammis.

«Savvusanna sõsarad» jõuab kinodesse 2022. aasta kevadel.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles