KUIDAS REEGLITEPÕHINE ILMAKORD ÜLE PARDA LENDAB: Õiguskantsler Ülle Madise ümiseb endamisi laulukest „Me mõtted on priid“ ning jagab meile selle loo taustal omi hillitsemata mõtteid, milles peitub mõnigi ergutav idu. Küllap määrab meie tuleviku siiski seesama inimhing oma heleduse ja tumeduse, tarkuse ja rumalusega. Uut inimest ega head uut ilma aastaga ei tulnud. Äkki ei tulegi ja vast pole vajagi. Lugu ilmus kuulehes KesKus.
Ajaloo lõppu ega muutumatut heaolu- ja rahuriiki ei usu arvatavasti enam keegi. Ainus, mis ei muutu, on teadagi lõputu muutumine ise. Saanuks pillerkaar ja igavus palju kauem kesta? Kruiisid ja odavlennud, rahvamassid tiirlemas ümber ilma. Üldine turvalisusenõue kõikjal. Isegi sõnavaliku nõue sammukese kaugusel lubatud sõnade-fraaside leksikonist, mis aastaid hiljem tühistamise eest kaitseks. Paljude jaoks sammaldunud elujärg. Muudkui üks ja seesama. Vaikne vimm. Igavus ja tüdimus.
Saanuks pillerkaar ja igavus palju kauem kesta? Kruiisid ja odavlennud, rahvamassid tiirlemas ümber ilma. Üldine turvalisusenõue kõikjal. Isegi sõnavaliku nõue sammukese kaugusel lubatud sõnade-fraaside leksikonist, mis aastaid hiljem tühistamise eest kaitseks.
Mõni ootamatus siin-seal ju oli, nagu kollavestide süüdatud lõkked, laia lõuaga riigipea või pöördeline rahvahääletus, ent igav oli ikkagi. Nii nagu enne 1968. aasta maid Prantsusmaal. Või veel hullem, nagu Teise maailmasõja jalamil. George Orwell ütleb 21. märtsil 1940 ilmunud arvustuses Hitleri „Mein Kampfile“, et pole parata, inimolendile ei piisa üksnes mugavusest, turvalisusest, mõistlikust elukorraldusest, riskita lõbustustest. Vähemasti aeg-ajalt tekib üldine igatsus pöördeliste sündmuste ja eneseohverduse järele, tahaks suurt ideed, olla tingimusteta lojaalne, tahaks trummipõrina saatel lippude all marssida! Nii uskumatu kui see ka pole, rahust ja heaolust võib tüdida.
Õnneks ei tulnud seekord lääneilmas päris sõda, ent suur vapustus küll. „Mingi tüüp sööb Hiinas nahkhiirt ja kõik ongi katki“ (kuulake veel kord Chalice’i „2M“!).