Kas Sakartvelo, Georgia või Gruusia? Kutsu kuidas tahad, eestlastele on see maa ometi lähedane, arvab Juku-Kalle Raid. 29. mail 1918 sai Gruusia iseseisvaks. Tähistame seda meiegi pitsikesega ning allpool tutvustab Juku-Kalle ka paari põnevat Gruusia köögi retsepti.
Suur-Kaukasuse peaahelik kaitseb seda imekaunist maad külmade põhjatuulte eest ning lõunas on looduslikuks barjääriks Väike-Kaukasus. Gruusia on seetõttu maailmas unikaalne botaanika- ja loomaaed. Sakartvelos on kirjeldatud 4200 liiki taimi, millest 380 liiki on endeemilised, see tähendab ainult seal levivad. Mitte üheski teises paigas Euroopas ei ela koos nii palju erinevaid liike imetajaid kui Sakartvelos – 110! Palju on haruldasi või väljasuremisohus imetajaid.
Olgu piibliga kuidas tahes, aga et kliima on hea, saame Gruusia riiklust (õigemini: riikluseid) otsida tõesti kaugest minevikust.
Grusiinid pajatavad oma ajaloost hasartselt, silmad põlemas peas, käed vehklemas nagu Sõnajalgade tuulikud. Pärimuse järgi on Sakartvelo esmaasukad Noa poja Jafeti järglased. Oma rahva põlvnemise lugu loevad grusiinid just Jafeti pojapojast Kartlosest. Siit ka rahva nimetus kartveli või kartvelebi ja riigi põline nimi Sakartvelo.
Olgu piibliga kuidas tahes, aga et kliima on hea, saame Gruusia riiklust (õigemini: riikluseid) otsida tõesti kaugest minevikust. Kolhi hõimuliidust kujunes juba 6. sajandil eKr Kolhise riik. Samal ajal rajati Musta mere rannikule kreeka kolooniaid, Phasis (Poti), Dioskurias (Suhhumi), Batus (Batumi) jt. Seejärel allutati Kolhis Pontose riigile ja seejärel Roomale.
Ilma igasuguse kahtluseta on kogu Sakartvelo ajaloo kõige tähtsamaks sündmuseks riigi ristiusustamine 4 sajandil. Ilmselt eelkõige tänu sellele on Sakartvelo oma kultuuripärandiga ja rahvaga säilinud ja õitsenud.
Keegi ei tea täpselt, millisel aastal Sakartvelo ristiti ja ristiusk ametlikult riigiusuks kuulutati, pakutakse aastaid ajavahemikus 318-332. Tegelikult räägime me Ibeeria, praeguse Sakartvelo ida- ja lõunaosas asunud riigist, mis pärast Armeeniat muutus seeläbi teiseks kristlikuks riigiks maailmas. See on väga tähtis, sest kirik on olnud Sakartvelo rahvusliku iseolemise ja kultuuri kaitsja, säilitaja ja mentaalne majakas ka kõige raskematel aegadel. See kõik oleks võinud olla olemata, kui Ibeeriasse ei oleks saabunud nunn nimega Nino, kes leidis ulualuse Mtshetas kuningas Mirian III õukonnas. Nino valgustas kuninga perekonda ja ristis nad. Pärast seda võetigi Ibeerias riigiusuna kasutusele ristiusk.