Indrek Kuus räägib Vabariigi poliitika kakskeelsusest: Lollide seaduste tõttu on suur osa keldripoode ennast pidanud lukku keerama, taksoviin tegi kammpäki. Samas õitseb iga suure keti viinalett.
Palavalt oma kodanike maksa ja vaimse tasakaalu ja töövõime pärast meeleheitlikult südant valutav valitsus proovib alkoholi tarvitamise vastu võidelda aktsiisitõusu, vaheseinte ja kella kümnega. Aga tegelikult on kannatanud väikeettevõtlus. Ma räägin praegu keldripoodidest, kust sai kunagi kõike käepärast. Loll ja kahepalgeline seadus oli, et väikepoodides napsi müüa ei tohi, mille arvelt õitsevad suured ketid veel kirkamalt.
Igatsus pisipoodide järgi
Tuletame meelde keldripoodide, meie ägedate agulite ajalukku kuulunud pindade tasast kadumist. Selle tõelist lugu, millega pandi väikeettevõtjad täiesti ebavõrdsesse seisu.
Tallinna linnavalitsus otsustas 2014. aastal, et pealinna vabad kodanikud peaks samamoodi vähem lakkuma ja pärast pingelisi arutelusid leiti, et tarvilik on keelata kange alkoholi müük poodides, mille pindala on alla 150 ruutmeetri ning mis asub alla 50 meetri raadiuses õppeasutusest. Muideks, lasteaedu õppeasutuste hulka ei arvatud.
Eks avalikult kriitkarsked olevad munitsipaalpoliitikud, kelle ülem oli veel endast lugupidav Edgar Savisaar, leidsid veel, et väga hea mõte on keelata pühapäeviti alkoholimüük ja vahepeal ju pealinnas ei saanud poest alates kella kaheksast õhtul alates isegi pudelit õlut kätte.
Piirangud ja tegelikkus
Tore, et riik üritab kodanikke kainena hoida ja sõltlasi aidata. Ütlen seda ilma igasuguse irooniata. Alkoholipoliitikast ja joomisest võib mõistagi lõpmatuseni heietada, kuid paljusid pole sodiksjoomise aidanud kuivad seadused, Euroopa Liidu abiprogramm, Wismari haigla, anonüümsete alkohoolikute klubid, nõustamisringid jne.