Kontsert ⟩ Industriaal-skandaal legend Laibach esineb tuleva aasta veebruaris Tallinnas

MUSA portaal
Copy
Laibach
Laibach Foto: Pressifoto

19. veebruaril 2022 esineb Eestis taas Sloveenia industriaalrocki kollektiiv Laibach.

Tegu on Laibachi esimese pandeemia järgse Euroopa tuuri «Love Is Still Alive» kontserdiga, millel kõlavad valitud palad nii Saksa kirjamehe Heiner Mõlleri tekstidele loodud muusikalist «Wir sind das Volk» ja Soome ulmekomöödia «Iron Sky - The Coming Race» heliribalt kui ka grupi tunnuslugude läbilõiget 1980ndatest tänapäevani. 

1980. aastal toonase sotsialistliku Jugoslaavia söekaevanduslinnas Trbovljes sündinud kontseptuaalkollektiiv Laibach on üks rahvusvaheliselt tuntumaid endisest idablokist esile tõusnud popkultuurilisi nähtusi. Avangardkunsti ja industriaalmuusika ühendajana on neid võrraldud haakuvate žanrite tunnusnimede Einstürzende Neubauteni, Coili ja Throbbing Gristle’iga ning nad on olnud eeskujuks teiste seas Nine Inch Nailsile ja Rammsteinile. 

Briti muusikapressis omal ajal maailma kõige ohtlikumaks bändiks tituleeritud grupi tegvuses peegeldub nii iha kui ka põlgust võimu vastu. Nende totalitaar-militaristlikku stilistikat ja tervikliku kunstide sünteesi ihalust on tembeldatud nii ultra-vasakpoolseks kui ka -parempoolseks. Nad on imaginaarse riigi Neue Slowenische Kunst kaasrajajad ja esimesed lääneliku popkultuuri saadikud, kes on esinenud Põhja-Koreas.

Nende kaasmaalasest filosoof Slavoj Žižek on aga öelnud, et Laibach mitte ainult ei muiga äärmuslike ideoloogiate üle, vaid näitab kunstiliste liialduste kaudu, kuidas diktatuur avaldub mingil määral igas riigikorras ja inimeses.

Laibachi liikme ja ideoloogi Ivan Novaki sõnul ei häiri neid õigupoolest ükski bändi kohta levinud arusaam: «Vahel on valearusaam parem tõlgendus kui kellegi sellise oma, kes arvab meist kõike teadvat.»

Üle nelja aastakümne marsitaktis oma teid pidi sammunud Laibach on endast maha jätnud mitmeid kontseptuaalseid teetähiseid, sealhulgas Bachi fuugasid ja saksa stereotüüpe sünteesivaid etendusi, biitlite lugude ja kogu maailma riikide hümnide töötlusi, Põhja-Korea tuuri ja filosoofi Friedrich Nietzsche romaanil «Also Sprach Zarathustra» põhineva albumi, mida esitleti 2017. aastal ka Eestis.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles