R, 9.12.2022

Hiina vaikib hiinlannast režissööri ajaloolisest Oscari-võidust

Inna-Katrin Hein
Hiina vaikib hiinlannast režissööri ajaloolisest Oscari-võidust
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Chloé Zhao kahe Oscariga, millest üks on parima filmi ja teine parima režissööri Oscar
Chloé Zhao kahe Oscariga, millest üks on parima filmi ja teine parima režissööri Oscar Foto: Chris Pizzello/AP/Scanpix

Ameerika Ühendriikides jagati 93. korda filmiauhindu Oscareid ning parima režissööri kuldmehike läks hiinlannale Chloé Zhaole filmi eest «Nomadland» («Nomaadimaa»), kuid Hiina vaikib ta võidust.

Film sai ka parima filmi ja naispeaosatäitja Oscari, mis läks Frances McDormandile.

Frances McDormand (vasakul) naispeaosatäitja Oscariga ja Chloe Zhao parima režissööri Oscariga filmi eest «Nomadland»
Frances McDormand (vasakul) naispeaosatäitja Oscariga ja Chloe Zhao parima režissööri Oscariga filmi eest «Nomadland» Foto: Chris Pizzello/AP/Scanpix

Hiinlanna võit on ajalooline, sest Zhao on alles teine naine, kes on saanud parima režissööri Oscari, ja esimene teisest rassist naine, mitte valge. Lisaks on ta esimene mandri-Hiinast pärit naisrežissöör, kel on õnnestund kuldmehike saada. Varem on Aasia režissööridest saanud Oscari Taiwani režissöör Ang Lee 2005. ja 2012. aastal ning Lõuna-Korea režissöör Bong Joon-ho aastal 2020, kirjutab afp.com.

39-aastane Zhao sündis Hiinas Pekingis ning kolis 15-aastasena Suurbritanniasse õppima. Sealt edasi aga läks USAsse ülikooli.

Hiinlanna võitu tähistatakse USAs, kuid mitte ta sünnimaal Hiinas, kuna režissöör on mitmel korral Hiina režiimi avalikult kritiseerinud.

Hiina kommunistliku partei häälekandja Rahva päevaleht ja riiklik uudisteagentuur Xinhua ei maininud hiinlannast režissööri võitu mitte sõnagagi.

Seda ei teinud ka riiklik telekanal CCTV ja pealinnas Pekingis ilmuv suurim riiklik ajaleht Beijing Daily.

Lääne meedia teatel peitub põhjus Chloé Zhao väljaütlemistes Hiina võimu kohta.

Kui Zhao sai selle aasta veebruaris parima režissööri Kuldgloobuse, teatas Hiina meedia ta võidust.

Ülistamine lõppes ruttu, kui internetiavarustest leiti ta ligi kümne aasta tagune intervjuu, kus ta on kriitiline.

«See on seotud minu teismeeaga, elasin kohas, kui olid ainult valed. Mulle tundus, et ma ei pääse mitte kunagi valede võrgust. Minust sai mässaja oma perekonnas, mässasin ka oma päritolu vastu. Kolisin Inglismaale ja õppisin tundma Hiina õiget ajalugu,» sõnas Zhao 2013. aastal ajakirjas Filmmaker Magazine avaldatud intervjuus oma debüütfilmi tausta kohta.

Kui see intervjuu päevavalgele tuli, andsid Hiina võimud käsu tühistada Zhao filmi «Nomadland» esilinastus Hiinas.

Varasematel aastatel on Hiina riiklik telekanal CCTV näidanud Oscari-galat otseülekandena, sel aastal mitte.

Zhao sõnas möödunud aasta detsembris Austraalia meediale, et Ameerika Ühendriigid on ta uus kodumaa ja ta on ameeriklane. Režissööri pressiesindaja lisas kiiresti, et ta on päritolult siiski ka hiinlane, kuid Hiina võimud jõudsid Zhao öeldut märgata ja selle kõrva taha panna.

Tavaliselt Hiina meedia kajastab läänes toimuvaid suuremaid kultuurisündmusi. Näiteks, kui 2019. aastal sai Hiina e-kaubamaja Alibaba osaliselt rahastatud film «Green Book» parima linateose Oscari, teatas uudisteagentuur Xinhua, et Oscari auhind anti Hiinale.

Hiina ei tsenseerinud alguses hiinlaste seas populaarsetes sotsiaalmeediateenustes Wechatis ja Weibos Zhao võidu kohta kirjutatut.

Kuid nüüdseks on maha võetud postitused, kus oli mainitud Zhao filmi «Nomadland» ja kuldmehikeste võitmist.

Märksõnad
Tagasi üles