Briti kuninganna Elizabeth II surm oleks brittidele suur löök ning riigijuhid üritavad vältida suurt segadust salajase protokolliga. Kuninganna surma korral helistatakse Buckinghami paleest Briti peaministrile, kes kuuleb lauset «Londoni sild on langenud».
Artikkel ilmus esmakordselt 25. aprillil 2021.
Briti meedia kirjutab, et kuninganna Elizabeth II surmapäev on paratamatu ja sellest saab Suurbritannias pöördepunkt. Tumedad ülikonnad ja kostüümid on olnud BBC garderoobis juba aastaid ootel ning uudisteankrud on harjutanud kuninganna surmast teatamist. Meelelahutussaated võetakse kaheks nädalaks tele- ja raadiokavadest maha.
Suurbritannia on siis maailma kõige pikaajalisema monarhi surmast šokis ja leinas, kuid Elizabeth II leinatakse ka mujal. Suur osa inimesi maailmas ei mäleta aega, mil Elizabeth II ei olnud kuninganna.
Elizabeth II sai 21. aprillil 95-aastaseks ning ta surmaks on vähemalt viimased 30 aastat ettevalmistusi tehtud. Kuid ta matus ei ole selline nagu ta abikaasa prints Philipi oma, kes suri 9. aprillil 99-aastasena ja maeti 17. aprillil Windsori lossi St George’i kabelisse.
Briti õukond on vaikselt valmistunud vältimatuks juba aastaid. Kuninganna on allkirjastanud dokumendi, kus on kirjas, milline peab olema ta matus ja kuhu ta maetakse.
Kuninganna Elizabeth II viimaste hetkede juures on ta ihuarst Huw Thomas. Just tema otsustab, millal tohib õukond teatada avalikkusele kuninganna tervislikust seisundist ja surmast.
Kui Briti kuningas George V 20. jaanuaril 1936 suri, teatas ihuarst lord Dawson kell 21.30 raadios rahvale, et monarh «on rahulikult liikumas oma elu lõpu poole». Pärast seda tegi arst kuningale morfiinisüsti ja andis grammi kokaiini valu leevendamiseks. Annus oli nii suur, et seda võib pidada abistatud surmaks.