LENINI SÜNNIPÄEV. Leninit mäletame me paraku kõik. Pioneerid, oktoobrilapsed, komsomol, valvel! Kuulehe KesKus peatoimetaja Juku-Kalle Raid mõtleb Leninile, sest täna on see päev, kus teha väike tagasi- ja edasivaade. Huvitaval kombel tähistab täna veel siiani suur osa 22. aprillil inimkonnast Vladimir Iljitš Lenini (1870-1924) sünnipäeva. Otsenimega Vladimir Uljanov, kes hoolimata oma kepsakast sonist või kepkast, kasutagem terminit millist tahame, ja lastesõbra kuvandist, oli üks kõige verisema ning räigema inimvaenuliku diktatuuri algatajaid maailmas. Siit on mõndagi õppida.
Lenin on – mitte ainult Venemaal – lausa nii armas, et ka rahvamütoloogias ja anekdootides pärinud sellise veidra heatahtliku koha. Helilooja Sergei Kurjohhin isegi avaldas teooria, et Lenin on seen. Ja seen ta ongi, sest levib oma niidistiku kaudu inimkonna peas tänaseni.
Heatahtlikud pajatused
- Vladimir Iljitš, miks te lastele ainult ühe kala andsite?
- Aga mulle rohkem ei toodud, ilmselt seltsimehed rahvakomissarid varastasid enne ära.
- Mis te nendega nüüd teete?
- Ärge lastele rohkem kala andke, muidu seltsimehed rahvakomissariaadist hakkavad kaebama, et nende arvelt võeti.
*
Lenin lükkab soni kuklasse ja pärib uusbolševikelt naljatades:
-Kuidas elate?
Uusbolševikud vastavad naljatades Leninile:
-Hästi!
*
Eestiski:
Kes seal kõnnib sonis hallis
see on meie Lenin kallis.
Miks ta kõnnib sonis hallis?
Sest et karvamüts on kallis.
Jne.
Selliseid lugusid on täis kogu internet, nad jätavad Leninist mulje siiski kui heatahtlikust tegelasest.
Päriselt aga, jah, nii ei ole. Müüt ja vale on peaaegu kõik, mida ajalooõpikutes Leninist kirjutatakse. – või isegi anekdootides räägitakse.
Proletariaadiga ühte patta panemisel ei andnud tema lapsepõlv sugugi mitte mõõtu välja; ta oli kooliinspektori poeg Simbirskis, mis aga tähendas pagunitega ametnikkonna seisust ja puljongirikast väikekodanlikku elu. Vaesust väike Volodja – nagu teda kutsuti hiljem õilsa ja eksimatu lapskuvandina kogu Nõukogude Liidus – ei tundnud. Või kui tundis, siis võrreldes 5 protsendiga rikkamast elanikkonnast, vaesematega ei olnud nende elustiilil miskit pistmist.