R, 9.12.2022

Tulevikku vaatavast prints Charlesist võib saada kuningas Arthur

Inna-Katrin Hein
Tulevikku vaatavast prints Charlesist võib saada kuningas Arthur
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Prints Charles 17. aprillil oma isa prints Philipi sarga juures enne, kui srak Windsori lossi St George'i kabelisse viidi, kus toimus printsi matuseteenistus
Prints Charles 17. aprillil oma isa prints Philipi sarga juures enne, kui srak Windsori lossi St George'i kabelisse viidi, kus toimus printsi matuseteenistus Foto: Hannah McKay/AP/Scanpix

Briti kuninganna Elizabeth II abikaasa prints Philip suri 9. aprillil ja ta maeti 17. aprillil Windsori lossi St George’i kabelisse. Pärast isa matust kutsus prints Charles kokku perekonna nõupidamise, et arutada, kuidas minna edasi.

Briti meedia kirjutab, et prints Philipi surm 99-aastasena ja prints Harry kolimine koos perega Ameerika Ühendriikidesse on jätnud kuninglikku perekonda tühja koha, mis vajab täitmist, kirjutab thetelegraph.co.uk.

Briti troonipärija Charles üritab koos pereliikmete, eelkõige kuninganna Elizabeth II ja prints Williamiga, arutada monarhia tulevikku ning jagada ära prints Philipist ja prints Harryst jäänud ülesanded.

Briti kuninganna Elizabeth II 17. aprillil Windsori lossi St George'i kabelis, kus toimus ta mehe prints Philipi matus
Briti kuninganna Elizabeth II 17. aprillil Windsori lossi St George'i kabelis, kus toimus ta mehe prints Philipi matus Foto: JONATHAN BRADY/AFP/Scanpix

Prints Philip oli mitmete organisatsioonide patroon ja temast jäid maha tiitlid, mida saab anda teistele inimestele. Briti kuningliku pere esindusülesannete täitmisse jättis augu ka prints Andrew tagasiastumine, kui ilmnes, et ta oli seotud varem kohtulikult karistatud ja 2019. aastal New Yorgi vanglas enesetapu teinud pedofiili Jeffrey Epsteiniga.

Briti prints Andrew oma isa prints Philipi matusel 17. aprillil Windsori lossi St George'i kabelis
Briti prints Andrew oma isa prints Philipi matusel 17. aprillil Windsori lossi St George'i kabelis Foto: Yui Mok/AP/Scanpix

Briti kuningakoja allikate andmetel tahab prints Charles kiiremas korras jagada pereliikmete vahel ära nii prints Harryst kui ta naisest, Sussexi hertsoginnast Meghanist jäänud esindusülesanded.

Samuti tahab Charles kinnitada need vastutavad pereliikmed, kelle õlgadele jäävad põhiülesanded. Praegu on põhitöö prints Charlesil, ta naisel Cornwalli hertsoginnal Camillal ning prints Williamil ja Cambridge’i hertsoginnal Catherine’il.

Teada on, et prints Harryst ja ta naisest jäi üle 550 esindusülesannet, mille täitmiseks on vaja uusi inimesi. Kui prints Andrew ei pöördu lähiajal oma üleannete juurde tagasi, siis on ka tema esindusülesannele täitjat vaja.

Arvatakse, et kunagi võtavad prints Harry töö üle prints Williami lapsed, kuid nad on veel alaealised. Williamil ja ta naisel Catherine’il on kolm last: 22. juulil 2013 sündinud prints George, 2. mail 2015 sündinud printsess Charlotte ja 23. aprillil 2018 sündinud prints Louis.

Praegu täidavad aeg-ajalt prints Harry ja hertsoginna Meghani ülesandeid prints Edward ja ta naine, Wessexi krahvinna Sophie.

Kinnitamata andmetel tahab prints Charles anda oma pojale, tulevasele troonipärijale prints Williamile rohkem sõnaõigust, ülesandeid ja võimu.

Briti prints William oma vanaisa prints Philipi matusel 17. aprillil
Briti prints William oma vanaisa prints Philipi matusel 17. aprillil Foto: GARETH FULLER/AFP/Scanpix

Kuningliku pere nõupidamisel otsustakse, milliseks kujuneb Briti kuningakoda edaspidi.

Briti meedia kirjutas pärast prints Philipi surma, kas ja kuidas mehe surm mõjutab kuninganna Elizabeth II elutahet ja tervist.

Paljude brittide arvates lõppes prints Philipi surmaga Briti ajaloos üks ajajärk. Kohe tõstatati ka küsimus, kas Elizabeth II kavatseb pärast oma mehe surma esindusülesannetest loobuda ja tagasi tõmbuda, andes need troonipärijale prints Charlesile.

Elizabeth II on seni väga vastutustundlikult ülesandeid täitnud ja pühendanud end oma riigile.

Edinburghi hertsogi tiitli saatus on lahtine, aga reeglite kohaselt peaks selle saama vanim poeg, kelleks on prints Charles. Kuid osa kuninglike allikate andmetel tahtis prints Philip, et selle saaks prints Edward, kes on kolmas poeg.

Prints Charles saab tiitli anda vennale siis, kui temast endast saab kuningas.

Prints Charlesist võib saada kuningas Charles III. Enne teda on olnud Charles I, kes elas 1600–1649 ja oli Inglismaal ja Šotimaal võimul 1625–1649 ning Charles II, kes elas 1630–1685 ning oli Inglise ja Šoti kuningas 1660–1685.

Prints Charlesi sünninimi on Charles Philip Arthur George, kuid kuningaks saades saab ta võtta oma kuninganimeks ükskõik millise nime, kaasa arvatud Arthur.

Seega võib temast saada ka kuningas Arthur. Eelmine Arthur oli legendaarne 6. sajandi kuningas.

Keskaegne manuskript, millel on kujutatud kuningas Arthurit ja kuninganna Guinevere'i (all) ning ümarlauarüütleid (üleval)
Keskaegne manuskript, millel on kujutatud kuningas Arthurit ja kuninganna Guinevere'i (all) ning ümarlauarüütleid (üleval) Foto: akg-images/Scanpix

Kuningas Arthuri legend räägib võlur Merlinist, ta naisest Guinevere'ist, Excaliburi mõõgast, Cameloti kindlusest, ümarlauarüütlitest, võitlusest vaenlase sir Modrediga ja viimasest puhkepaigast Avalonis.

Briti seaduste kohaselt saab Walesi printsist Charlesist kuninganna Elizabeth II surma korral automaatselt kuningas.

Suurbritannias on spekuleeritud, et troon võib minna Charlesi pojale prints Williamile. Juristide sõnul on see võimalik vaid siis, kui Charles troonist ja kuninga tiitlist loobub, kuid arvatavalt ta ei tee seda.

Kui prints William saab millalgi Suurbritannia kuningaks, siis saab ka tema omale kuninganime valida.

Ta sünnimi on William Arthur Philip Louis. Seega võib temast saada Inglise ja Briti ajaloos esimene kuningas, kelle nimi on Louis.

Prantsusmaal on Louis' nimega kuningaid olnud 18 ning ka 19. sajandi keskel oli troonil kuningas Louis Philippe.

Märksõnad
Tagasi üles