Venemaa koondab Ukraina piirile vägesid, käib tõeline närvide sõda, kas Venemaa ründab Ukrainat või on see Putini režiimi järjekordne jõudemonstratsioon Ukrainalt ja läänemaailmalt soodsate välispoliitiliste otsuste väljakauplemiseks. Viimastel andmetel on Venemaa koondanud Ukraina piiridele 80 000 sõdurit, sinna hulka kuuluvad ka Krimmi juurde toodud väed. See on maksimaalne vägede koondamine selles piirkonnas alates 2014. aastast. Aken Ukraina rünnakuks võib avaneda aprilli lõpul.
Ehkki USA president Harry Truman oleks 1940. aastate lõpul Nõukogude Liidu ja selle kommunistlike satelliitide sõjalise ekspansioonile vastu seismisel eelistanud mõistet „närvide sõda“, tuli selle asemel käibele külma sõja mõiste. Mõiste „külm sõda“ käibesse toojaks peetakse inglise kirjanikku George Orwelli, kes kasutas seda Briti nädalalehes „Tribune“ 19. oktoobril 1945 ilmunud kirjutises „Sina ja aatomipomm“.
Rahu, mis pole rahu
Orwelli arvates määras aatomipommi ilmumine kahe-kolme suurriigi käsutusse tuleviku, kus need koletuslikud üliriigid lepivad omavahel kokku teineteise vastu aatomipommi mitte kasutada. Seetõttu kujutas ta ette, et need üliriigid on pidevas külmas sõjas oma naabritega, mis tooks lõpu suurtele sõdadele kauakestva „rahu, mis ei ole päris rahu,“ hinnaga.
Kõik otsused sünnivad Venemaal ühe mehe peas, kelle nimi on Vladimir Putin. Mis selles peas toimub, on ettearvamatu. Kuid selles peas toimuval on vähe ühist reaalsusega.
Märtsis 1946 kirjutas ta ajakirjanduses veel, et Venemaa alustas külma sõda Briti impeeriumi vastu. Ametlikus poliitilises õhkkonnas kasutas külma sõja mõistet esimesena USA presidendi Harry Trumani majandusnõunik Bernard Baruch kõnes Lõuna-Carolina osariigi esindajatekojas 16. aprillil 1947. Tänases tähenduses läks külma sõja mõiste aga lõplikult kasutusse tänu ajakirjanikule, kahekordse Pulitzeri preemia laureaadile Walter Lippmannile. Ta kasutas seda väljendit oma välispoliitilistes kommentaarides New York Herald Tribune’is 1946. aastal ning koondas need kommentaarid 1947. aastal ilmunud raamatusse „Cold War“.
Putini narkootiline maailm