Saame kõik anda panuse teadusesse ja tervise valdkonna arendamisse, osaledes Eesti suurimas heaolu ja vaimse tervise uuringus. Ettevõtmist viib läbi Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu. Asutuse kaasprofessor Kelli Lehto rääkis raadio Elmar hommikuprogrammis, miks taolist uuringut täna vaja on.
«Vaimne tervis on täna küllaltki alauuritud valdkond. Samas, me ju ometigi juba teame, et vaimse tervise probleemid on üsna sagedased. Me näeme erinevatest teadusuuringutest seda, et igal teisel inimesel diagnoositakse elu jooksul mõni vaimse tervise probleem. Siin on aga üks oluline murekoht. Vaimse tervise temaatikat pole uuritud näiteks nii palju kui kehalisi haigusi, seega me ei mõista täna nii täpselt, miks need vaimsed tervisehädad tekivad ja kuidas saaks neid paremini ravida,» sõnas Lehto.
Professor lisas, et planeeritava uuringu raames tahavad teadlased liikuda selles suunas, et mõista paremini inimeste vaimse tervise käitumist. «Kusjuures, me ei keskendu uuringu raames vaid vaimsete haiguste diagnoosidele, võtame uuritavat ala palju laiemalt. Ka nimetus ütleb, et see on heaolu ja vaimse tervise uuring,» täpsustas ta.
«Tahame saada terviklikku pilti, millised on vaimse tervise riskitegurid. Teame seda, et tänapäeval on need seotud nii elustiili, stressi, keskkonna või näiteks mõne läbielamisega. Antud hetkel mõjutab väga palju ka ligi aasta otsa kestnud pandeemia, mis on paljudele inimestele mõjunud üsna halvasti. Lisaks nendele faktoritele uurime ka geneetikat, et teada saada geneetilisi ja keskkonnast tulenevaid tegureid, mis võivad vaimse tervise probleeme tekitada,» märkis Lehto.