Skip to footer
Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Eesti tiktokkerid ropusuise Nogugangi haardes: algoritm ütleb, et kõik on korras, aga sõim läheb edasi

TikTok.

TikTokis ajavad noored usinalt oma asju, ropendades ja sõimates läbi täiesti võõraid inimesi. Veebipolitsei alati abikätt ulatada ei saa ja teadmatuses on ka lapsevanemad, kelle võsukesed TikTokis «suuri» tegusid teevad. Põhjalikult lahkas teemat ajakirjanduslik telesaade «Laser».

Artjom Savitski sõnul läheb tema TikToki videotest kõige paremini neil, kus ta naist mängib, ja vaatajad on videod väga soojalt vastu võtnud. Paraku on ka temal lähedane kokkupuude kiusamisega nii lapsepõlvest kui ka nüüd täiskasvanuna TikTokis. Muusikul on meenutada nooruspõlvest aegu, kus nokiti tema lauluhääle ja näonaha kallal. Nüüd on aga tulnud kiusamine temaga kaasa ka TikToki maailma. 

«See paneb sind nägema, kui mitmekesine meie maailm tegelikult on. Sa näed erinevaid kultuure ja inimesi, kes tegelevad selliste asjadega, ja mõtled, et «Oh, ma tahaks ka proovida,»» räägib TikTokis toimetav Kati Rannamees. Naine tõdeb, et alguses tundus kõik suurepärane, kuni ta tegi esimesed live-videod ja tulid esimesed sõimajad. 

«Iga live, mis ma käima panin, absoluutselt iga kord ma sain teha ekraanitõmmise sellest, kuidas mind on mingil moel sõimatud kellekski väga inetute sõnadega,» rääkis Rannamees, kes hakkas peale seda toimuvale rohkem tähelepanu pöörama. Ta mõistis, et samas hädas on ka teised tiktokkerid. 

Anterro Ahoneni sõnul paelub teda enim see, et TikTok ei ole võlts, nagu seda on Instagram. «Ma tahan olla mina ise,» tõdes ta. Ka Ahonen tõdeb, et on kogenud omal nahal laste viha ja sõimu. «Süstemaatiline paksult kirjavigadest kubisev sõimamine, ropendamine,» kirjeldas mees kommenaatriumites toimuvat. Ta oletab, et lapsed võiksid kuuluda vanuserühma 9–16. «Lapsed tahavad tähelepanu,» arvab Ahonen. 

TikTokis otseülekandeid tehes on probleemiks saanud see, et roppuste laviin on lausa niivõrd pikk, et kaotsi lähevad asjalikud kommentaarid. Tähelepanu saamiseks kopeeritakse kas või üht ja sama sõnumit ikka ja jälle.

Ka Rannamees usub, et õelad kommentaarid tulevad just lastelt. «Nad ise ütlevad (et nad on alaealised – toim) ... Neile meeldib endast rääkida ja kui sa küsid, nad ütlevad jumala otse välja, et jah, ma olen üheksa- või kümneaastane,» sõnas tiktokker. Nii noored lapsed ei tohiks üldse TikTokis olla, sest veebiplatvormiga liitumiseks peab olema vähemalt 13-aastane. Paraku seda aga ei kontrollita.

«Algoritm ütleb, et kõik on korras, kõik on ideaalne, ja sõim läheb edasi seal.» – Anterro Ahonen

Kuigi selline tegevus toimub kõigi silme ees, jäävad lapsed karistamata ja tihti ka veebipolitsei käed lühikeseks. «Osa lapsi näevad seda, et vaata, täiesti karistamatult võivad nad seda teha. Nad teevad sama profiilinimega endale ja neid liitub järjest rohkem,» räägib Rannamets ja tõdeb, et see muutub aina hullemaks. Laste jaoks on saanud midagi ütlemata lahedat ühest kõige vastuolulisemast TikToki grupist Nogugang, kuhu kuulumine on vinge asi. «Kuuluvustunne. Karjas on ju julgem ka,» ütleb Savitski.

Nogugangi tegemistest ja TikToki pahupoolest kirjutas Elu24 2020. aastal rohkem siin: TikToki räpane külg: Eesti lapsed levitavad popis videokeskkonnas nilbeid seksisõnumeid ja õelaid kommentaare.

Tõenäoliselt teismeliste algatatud konto Nogugang kirjutab Ahoneni sõnul teadlikult kirjavigadega, et algoritmidele märkamatuks jääda. «Algoritm ütleb, et kõik on korras, kõik on ideaalne, ja sõim läheb edasi seal,» arvab mees.

«Lapsevanem oli täielikult šokis. See laps käib eliitkoolis, õpib ainult viitele ja on nii tubli laps.» – Kati Rannamets

Selles asjus on ühendust võetud ka TikToki tugimeeskonnaga, kuid paraku tulutult. Nii Ahonen kui ka Rannamees on proovinud ka vanematega kontakti saada. «Lapsevanem oli täielikult šokis. See laps käib eliitkoolis, õpib ainult viitele ja on nii tubli laps,» kirjeldas tiktokker ema reaktsiooni. Ka Ahonen andis ühe noore poisi tegudest teada tema isale, misjärel potsatas ta postkasti poisilt vabanduskiri.

Olukord ei ole kergete killast ja TikTokis mõtlematult toimetavate lastele on keeruline kätt ette panna. Platvormil saab jääda anonüümseks ja kui reeglite rikkumise tõttu konto suletakse, tehakse muudkui uusi. Lapsevanematele tasub hingele panna vaid seda, et nad tunneks huvi laste tegemiste vastu ja hoiaks neil silma peal.

Ajakirjanduslikku saadet «Laser» saab järgi vaadata SIIN

Kommentaarid
Tagasi üles