Elu on sinusoidne. Isegi, kui sinus oidu pole. Kunagi väitis akadeemik Gustav Naan, et elu võngub pendlina äärmuste vahel ja tuleb ikka alguspunkti tagasi või midagi sellist. Ilmselt parafraseeris ta Marxi, kes väitis, et ajaloos kordub tragöödia farsina. Marksismi taastulek on seda ilmekalt tõestanud. Arvi Tapver uurib.
Minu jutustus puudutab Eesti akadeemikut, kes kipub end kordama tuumaenergia kasulikkuse ainetel. Jäägu ta nimi siinkohal mainimata, kuid igaüks võib guugeldada aatomienergia ja Eesti väljavaadetest ning ega neid autoriteetseid pooldajaid rohkem olegi.
Seitse aastat tagasi oli mul juhust kirjutada tuumajaama ehitamise mõttekusest ja võimalikest alternatiividest.
Kui Eesti end Venemaa elektrikilbist lahti ühendab, võib vool tarbijale kalliks minna. Nagu polekski eestlane iga valitsuse ajal kõik hinnatõusud kuulekalt kinni maksnud – nurisedes ja mõnuga kirudes!
Põhjus selleks on seitse aastat hiljem taas esile ujunud plaan kuskile Viru-Nigulasse tuumaelektrijaam ehitada. Ühe põhjusena võimalus, et kui Eesti end Venemaa elektrikilbist lahti ühendab, võib vool tarbijale kalliks minna. Nagu polekski eestlane iga valitsuse ajal kõik hinnatõusud kuulekalt kinni maksnud – nurisedes ja mõnuga kirudes!
Seitsme aasta eest mainis too akadeemik, et tuumaenergia on inimtuleviku jaoks ainus, uus ja ökoloogiliselt turvaline tehnoloogia.
Ainult, et ei pea olema akadeemik teadmaks, et see pole ainus energia liik. Peale selle eksis teadlane veel vaid kahe väitega samas lauses. Nimelt pole tuumaenergia enam kaugeltki uus ja teiseks pole ta veel kaugemaltki turvaline. Ülejäänud osas pidin akadeemikuga nõus olema – see on energia ja tehnoloogia osas. Mõlemad eksisteerivad.
Näiteidki pole vaja kaugelt tuua. Tšernobõli tuumajaam lendas õhku 1986. aastal ja praegu korraldavad hakkajamad sinna ekstreemmatku. Tõepoolest, kui nii võtta, on ettevõtmisel jumet. Ainult, et mitte energeetika valdkonnas. Energia läheb mujale.