INTERVJUU Peeter Rebane avaldas, millist käänulist teed pidi jõudis temani «Tulilinnu» lugu

Spekter
Copy
Produtsent ja režissöör Peeter Rebane
Produtsent ja režissöör Peeter Rebane Foto: Sander Ilvest

«Vikerhommiku» saatele andis täna hommikul intervjuu Peeter Rebane, kelle debüütmängufilm, tõsielusündmustel põhinev romantiline põnevusfilm «Tulilind» (Firebird) eile õhtul Londoni filmifestivali BFI Flare avafilmina esilinastus.

Rebane märkis saates, et leidis filmis jutustatava loo tänu Tiina Lokile, kes sai kümmekond aastat tagasi Berlinale filmifestivalil käies enda kätte Sergei Fetisovi 90. aastatel ilmunud autobiograafia «Romaan Romanist» venekeelse koopia, vahendab ERRi kultuuriportaal

«Ta tõi selle mulle, teades, et ma otsisin oma esimest lugu mängufilmi jaoks. Ma lugesin kodus seda oma vigases vene keeles ja poetasin pisara. See läks mulle väga hinge ja südamesse. Ma tundsin nii tugevalt nendele peategelastele kaasa ja tundsin, et pean sellest filmi tegema,» rääkis Rebane. 

Esilinastuse muljetest rääkides tõi Rebane välja alatasa Hollywoodi suurproduktsioonidega hõivatud maailmakuulsa Pinewood Studios juhi komplimendi filmile – tegu olevat parima filmiga, mida festivalil viimastel aastatel nähtud.

Kuula intervjuud täispikkuses:

«Firebirdi» ootab ees festivaliderohke suvi ja sügis. «Viimase paari nädala jooksul oleme saanud kutseid kümnetele festivalidele nii Euroopas kui ka kaugemal – filmi oodatakse linastuma Põhja-Ameerikast kuni Austraalia ja Lõuna-Aafrikani,» rõõmustab filmi lavastaja Peeter Rebane, kelle kinnitusel käivad läbirääkimised kümnekonna erineva festivaliga. 

Ees ootav tihe festivalikalender tähendab Rebase sõnul ühtlasi ka seda, et Eesti kinodesse jõuab film ilmselt alles hilissügisel. 

«Minu jaoks on «Firebird» üks väga liigutav lugu inimestest, kes riskisid armastuse nimel kõigega. Ma loodan, et ka publik kogeb seda kui lugu armastusest – armastusest, mis on kõikjal ja alati universaalne, ajastu-, ideoloogia- ja riigikorraülene,» rääkis Rebane, kelle sõnul on tõenäoliselt tegemist esimese korraga kui kinolinale jõuab nii omalaadne tõestisündinud lugu keelatud armastusest Nõukogude Eestis.

Filmile on oma toetust avaldanud ja filmi nägemist ootavad elevusega mitmed tuntud inimesed, sealhulgas Stephen Fry ning Pet Shop Boysi Neil Tennant.

Filmi sündmused leiavad aset 1970ndatel aastatel Nõukogude Liidu poolt okupeeritud Eestis, NSV Liidu õhuväes, kus kolme peategelase vahel põimub ohtlik armukolmnurk. Sõpruse ja keelatud armastuse piire kompavad keerulise iseloomuga ajateenija Sergey, tema sõbratar Luisa, kes on baasiülema sekretär ning julge ja sarmikas noor hävituslendur Roman. Samal ajal kui Sergey peab silmitsi seisma oma minevikuga, satub ohtu nii Romani karjäär kui ka Luisa perekond. Kõik kolm riskivad oma vabaduse ning eludega, sest Nõukogude režiim ja KGB uurimisorganid on halastamatud.

Peaosades mängivad Tom Prior («Kõiksuse teooria», «Kingsman: Salateenistus»), Oleg Zagorodnii («The Choice», «Dzhamayka») ja Diana Pozharskaya («The Unknown Soldier», «Hotel Eleon»). Filmis osalevad olulistes rollides ka mitmed tuntud ja armastatud Eesti näitlejad nagu Margus Prangel, Ester Kuntu ja Kaspar Velberg.  Võttepaikadena on filmis kasutatud mitmeid ajalooliselt märgilisi kohti Tallinnas, Pärnus ja Ida-Virumaal.

«Tulilind» on Harvardi lõpetanud ja Lõuna-California Ülikoolis end täiendanud Peeter Rebasele režissöörina esimene täispikk mängufilm. Stsenaariumi autorid on Peeter Rebane ja Tom Prior, produtsent Brigita Rozenbrika. Filmi tootjaks on Peeter Rebase ja Adam Brummondi poolt asutatud The Factory ja Londoni produktsioonifirma No Reservations Entertainment. Mängufilmi tootmist Eestis toetas Eesti Filmi Instituut rahvusvahelistele projektidele mõeldud cash rebate toetusmeetme kaudu.

Vaata filmi tutvustavat klippi:

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles