P, 28.05.2023

Peeter Rebase geidraama sai maailmakuulsa toetaja

Elu24
Facebook Twitter
Comments
Kaader Peeter Rebase debüütmängufilmist «Firebird».
Kaader Peeter Rebase debüütmängufilmist «Firebird». Foto: Kaader filmist

Peeter Rebase debüütmängufilmi «Firebird» rahvusvaheline esmaesitlus ei ole veel toimunudki, kuid sellel on juba maailmakuulus toetaja.

Peeter Rebase debüütmängufilm, tõsielusündmustel põhinev romantiline põnevusfilm «Firebird» («Tulilind») avab 17. märtsil Londonis Briti Filmiinstituudi korraldatava 35-aastase ajalooga Euroopa suurima LGBTIQ+ filmifestivali BFI Flare.

Režissöör Peeter Rebase sõnul on tal erakordselt hea meel, et filmi rahvusvaheline esmaesitlus toimub just BFI Flare'il. «Minu jaoks on «Tulilind» väga isiklik film ja ma olen selle valmimisse panustanud viimased kümmekond aastat. Esimesest hetkest haaras mind selle tõestisündinud loo juures, kuidas külma sõja aegses Nõukogude armees võis tekkida selline esmapilgul täiesti ootamatu keelatud armukolmnurk,» selgitas Rebane.

Kuigi filmi rahvusvaheline esmaesitlus ei ole veel aset leidnud on «Firebirdil» juba maailmakuulus toetaja, korduvalt ka Eestis esinenud briti popduo Pet Shop Boys ja selle liige Neil Tennant.

Briti popduo Pet Sop Boys liikmed Neil Tennant (vasakul) and Chris Lowe (paremal).
Briti popduo Pet Sop Boys liikmed Neil Tennant (vasakul) and Chris Lowe (paremal). Foto: Yui Mok/PA Wire/Press Association Images/Scanpix

Esmalt tuletati Twitteri postituses meelde, et Rebane oli 2010. aastal Pet Shop Boysi singlile «Together» valminud muusikavideo režissöör. Too muusikavideo valmis Eestis. «Nüüd on ta valmis saanud mängufilmiga «Firebird»,» kirjutati postituses.

Lisaks Pet Shop Boysi Twitteri kontole, mida jälgib üle 100 000 fänni, jagati Rebase filmi kohta infot ka bändi kodulehel. Hetkel on Rebase filmi tutvustav postitus, mis sarnaneb Twitteri säutsuga, kodulehel esimene ja selles selgub, et postituse autor on Neil Tennant.

«Firebird» on Rebasele režissöörina esimene täispikk mängufilm. Stsenaariumi autorid on Rebane ja filmis ühte peaosa kehastav Tom Prior, produtsent Brigita Rozenbrika. Filmi tootjaks on Rebase ja Adam Brummondi poolt asutatud The Factory ja Londoni produktsioonifirma No Reservations Entertainment. Mängufilmi tootmist Eestis toetas Eesti Filmi Instituut rahvusvahelistele projektidele mõeldud cash rebate toetusmeetme kaudu.

Filmi sündmused leiavad aset 1970ndatel aastatel Nõukogude Liidu poolt okupeeritud Eestis, NSV Liidu õhuväes, kus kolme peategelase vahel põimub ohtlik armukolmnurk. Sõpruse ja keelatud armastuse piire kompavad keerulise iseloomuga ajateenija Sergey, tema sõbratar Luisa, kes on baasiülema sekretär ning julge ja sarmikas noor hävituslendur Roman. Samal ajal kui Sergey peab silmitsi seisma oma minevikuga, satub ohtu nii Romani karjäär kui ka Luisa perekond. Kõik kolm riskivad oma vabaduse ning eludega, sest Nõukogude režiim ja KGB uurimisorganid on halastamatud.

Peaosades mängivad lisaks Tom Priorile («Kõiksuse teooria», «Kingsman: Salateenistus») ka Oleg Zagorodnii («The Choice», «Dzhamayka») ja Diana Pozharskaya («The Unknown Soldier», «Hotel Eleon»). Filmis osalevad olulistes rollides ka mitmed tuntud ja armastatud Eesti näitlejad nagu Margus Prangel, Ester Kuntu ja Kaspar Velberg.  Võttepaikadena on filmis kasutatud mitmeid ajalooliselt märgilisi kohti Tallinnas, Pärnus ja Ida-Virumaal.

Kaadrit filmist näed SIIT:

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles