Artiklis võtab sõna puusepp Kalev Järvik, kes meenutab aega, kui sai kõndida ühest Haanja looduskaitseala servast teise, pidevalt peade kohal kõrguvad puud.
Sel ajal, kui reisikirjandus reklaamib siiani Haanjat kui kaunist puhkepaika metsade keskel, on reaalsus teine - 2015. aastast, kui riik lubas teostada mõnes looduskaitseala osas lageraiet, mis hõlmab kohati kogu küpse metsa eemaldamist, on olukord muutunud.
Euroopa taastuvenergia Eesti metsade arvelt
The Guardian kirjutab, et metsaraiete eeskirjade leevendamine sai alguse siis, kui rahvusvaheline nõudlus Eesti puidu järgi kasvas. Suurt rolli mängis selles Euroopa taastuvenergiapoliitika, mis julgustab tarbima just puitu kui taastuvat energiaallikat.
Üle poole Eesti pindalast, täpsemalt 2 miljonit hektarit, on kaetud metsaga ning ligikaudu 380 000 hektarit sellest alast kuulub Euroopa Liidu Natura 2000 võrgustiku alla, mille eesmärk on kaitsta Euroopa metsi ja pakkuda seejuures elupaika haruldastele ja ohustatud liikidele. Haanjas elab 29 kaitsealust liiki, sealhulgas must-toonekurg, väike-konnakotkas ja rukkirääk.
Ehkki looduskaitsealade haldamisel on tähtsad Euroopa Liidu direktiivid, reguleerivad metsaraiet siseriiklikud seadused ning Eestis on raie lubatud seni, kuni see ei kahjusta rabasid ega muid erilisi paiku ning ei toimu lindude paaritumisajal.
MTÜ Eestimaa Looduse Fondi esindaja Siim Kuresoo räägib artiklis, et tema sõnul on otsene seos Euroopa Liidu taastuvenergiapoliitika poolt julgustatud biomassi töötleva tööstuse kasvu ning Eestis toimuvate lageraiete vahel.
"On selgeid tõendeid selle kohta, et metsaraie intensiivistumine on vähemalt osaliselt tingitud suuremast nõudlusest biomassi soojus- ja elektrienergia järele," on kirjas koostöös Läti ornitoloogiaühinguga avaldatud raportis, kus tõdeb Eestimaa Looduse Fond, et üle poole Eesti ja Läti puidugraanulite ekspordist läks 2019. aastal Taani, Hollandisse ja Ühendkuningriiki. Seega rohelise energia kasutamine nendes riikides mõjutab otseselt raietöid kahes Balti riigis.