/nginx/o/2021/02/01/13607134t1h53b3.jpg)
Sõna probiootikum tuleb kombinatsioonist pro ja biota, mis tähendab tõlkes «elu jaoks». Probiootikumid on teatud tüüpi elusbakterid, mis aitavad hoida seedeelundkonda töökorras. Uuringute kohaselt on eeldatav bakterite arv meie soolestikus 39-300 triljonit, millest enamus on meie tervisele kahjutud. Põhja-Eurooplased on tuntud probiootikumide tarbijad traditsiooniliste bakteritega hapendatud toitudega nagu näiteks jogurt, keefir või hapendatud kapsas, kuid neid kasulikke baktereid on võimalik tarbida ka toidulisanditena. Probiootikume ei tohiks kindlasti segi ajada prebiootikumide ehk süsivesikutega (tihtipeale seedimist soodustavad kiudained), mis aitavad toita häid baktereid Sinu soolestikus.
Õigete elusbakterite olemasolul Sinu soolestikus on palju eeliseid, nagu näiteks paranenud seedimine ja immuunfunktsioonid, tervem nahk ning vähenev risk mõningatele haigustele. Lisaks aitavad need hävitada haigusi tekitavaid baktereid ning nende kasvu vähendada.
Miks Sa peaksid tarbima probiootikume ning mil viisil seda teha?
Mikroorganismide kogum ehk kõhufloora koosneb paljudest erinevatest bakteriaalsetest liikidest. Kõige tuntumad probiootilised bakterid on Lactobillus ja Bifidobacteria. Muuhulgas toodab kõhufloora K vitamiini ja mõningaid B-grupi vitamiine, muudab kiudained toitaineteks, mis stimuleerivad immuunsüsteemi ning tugevdab soolestiku seinasid. Toitumine mängib suurt rolli selles, kui terve Sinu soolestik on ning uuringud näitavad, et tasakaalust väljas kõhufloora võib olla seotud mitmete haigustega tekkega nagu näiteks raske ülekaal, teise tüübi diabeet, südamehaigused, Alzheimer ja depressioon.
Probiootikumide tarbimisel võiks olla oluline osa Sinu igapäevase elu juures ning seda kindlasti peale antibiootikumi kuuri läbimist, mis tapab nii häid kui halbu baktereid Sinu kehas. See võib viia aga tasakaalu välja. Probiootikume saad Sa tarbida lisades oma toidulauale igapäevaselt hapendatud tooteid nagu jogurt, keefir, hapendatud kapsas jm. Lisaks sellele on olemas probiootilised toidulisandid mille hulgast endale sobiv valida, millest mõned toidulisandid on laia spektriga ning sisaldavad endas erinevaid liike baktereid. Endale sobiva liigi leidmiseks on soovituslik pidada nõu oma arstiga, et Sa saaksid toidulisandi tarbimisest maksimaalselt kasu.
Millised on probiootikumide tarbimise potentsiaalsed kasutegurid?
- Seedimise paranemine, seejuures võib abistada ärritunud soole sündroomi ravis vähendades gaase, kõhulahtisust ja muid sümptomeid
- Võivad aidata Helicobacter pylori infektsiooni alandamisel
- Depressiooni ning ärevushäirete sümptomite leevendamine
- Vere kolesteroolitaseme alandamine
- Immuunfunktsioonide tugevdamine
- Tervisliku välimusega naha heaks
- Põletikuliste protsesside leevendamine
Nendel headel bakteritel on palju kasutegureid ning seetõttu võiksid need kindlasti osa Sinu igapäevaelust olla. Endale sobivate probiootikumide valimisel pea nõu arstiga, et leida just endale sobiv liik ning saada maksimaalset kasu. Probiootikumide tarbimisega alustamisel võib esineda ka kergeid kõrvalnähtusid nagu gaasid ja ebameeldivustunne kõhus, mis peaks harjumisel mööduma. Teatud haigustega kaasneva nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel on soovituslik enne probiootikumide tarbimist nõu pidada arstiga.