Põhja-Korea võimud hoiatasid, et kodanikke, kes püüavad endise juhi Kim Jong-ili 100 päeva pikkuse leinaperioodi ajal Hiinasse põgeneda või kasutavad mobiiltelefone, karistatakse nagu sõjakurjategijaid.
Põhja-Koreas on mobiiltelefonide kasutajad sõjakurjategijad
Hoolimata uue juhi, Kim Jong-ili poja Kim Jong-uni võimuletulekust, on Põhja-Koreas siiani nälg ning inimesed püüavad riigist põgeneda, kirjutab The Telegraph.
Põhjakorealased, kellel on õnnestunud sünnimaalt jalga lasta, lähevad tavaliselt Hiina kaudu Lõuna-Koreasse. Lõuna-Koreas elab umbes 23 000 põgenenud põhjakorealast.
Põhja-Korea võimud teatasid sel nädalal, et piirialade kontrolli tõhustatakse. Poliitikavaatlejate arvates püüavad selle suletud riigi võimud uue juhi Kim Jong-uni režiimi kindlustada.
Isikud, kes püüavad Põhja-Korea viletsuse eest põgeneda, kuid tabatakse, saadetakse ühte selle riigi paljudest sunnitöölaagritest. Mitmel korral põgeneda üritanu tavaliselt lastakse maha.
Põhja-Korea on stagnatsiooni tõttu majandusliku kollapsi äärel. Pyongyangi võimud kartsid, et Kim Jong-ili surm möödunud aasta detsembris toob kaasa rahvarahutused ning selle tõõtu karmistas riigis korda.
Välisriikide inimõigusorganisatsioonid püüavad Põhja-Koreasse salaja saata mobiiltelefone, et selle riigi igapäevaelust adekvaatne pilt saada.
USAs asuv uurimis- ja konsultatsioonifirma Eurasia Group teatas selle nädala alguses, et Põhja-Korea on 2012. aastal suuruselt viies oht rahvusvahelisele stabiilsusele.
Raportis seisab, et Põhja.-Koreas toimuva kohta informatsiooni puudumine ja selle riigi uue juhi tegevus on need aspektid, mis Põhja-Korea ohtlikuks muudavad.
Põhja-Korea eelmine juht Kim Jong-un suri 17. detsembril 69-aastasena väidetavalt ületöötamise tagajärjel.