:format(webp)/nginx/o/2021/01/12/13571956t1h5a97.jpg)
Ameerika Ühendriikide Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) jälgib pingsalt USAs toimuvat, kuna nendeni jõudnud info kohaselt plaanitakse enne uue presidendi Joe Bideni ametisse astumist 20. jaanuaril 50 osariigis ja ka pealinnas Washingtonis relvaproteste.
Washingtonis on turvameetmeid karmistatud, kuna on suur oht, et rahvamass ründab taas Kapitooliumit, kus leiab Bideni ametisse vannutamine aset, teatab cnn.com.
6. jaanuari Kapitooliumi rünnakus hukkus viis protestijat ja kaks politsenikku.
Föderaalvõimud on jätkanud kongressihoonet rünnanute kindlaks tegemist ja kinnivõtmist. Samas on oht, et president Donald Trumpi toetajad teevad uusi rünnakuid, kuna nende sõnul võeti Trumpilt valimisvõit ja sellega ka võimalus saada teiseks ametiajaks USA presidendiks.
:format(webp)/nginx/o/2021/01/12/13571955t1h1a7b.jpg)
FBI andmetel tahavad Trumpi toetajad alustada uute protestidega 50 osariigi kapitooliumis 16. jaanuaril ja Washingtoni Kapitooliumis 17. jaanuaril. Protestid peaksid jätkuma 20. jaanuarini, mil Joe Biden, kellest saab USA 46. president, annab ametivande.
Trumpi pooldajad protestivad selle vastu, et Trumpi tahetakse enne ametiaja lõppu põhiseaduse 25. paranduse abil sundida tagasi astuma.
«FBI sai 8. jaanuaril informatsiooni grupeeringu kohta, mis kutsub sotsiaalmeedias inimesi üles ründama kohalikke ja föderaalseid ametiasutusi, kohtuid ja administratiivhooneid. Lisaks kavatseb FBI poolt kindlaks tehtud grupeering rünnata riigiametnikke nii Washingtonis kui osariikides hoolimata sellest, kas seal said valijameeste hääled Trump või Biden,» teatas FBI esindaja.
FBI uurib ka uueks presidendiks saavale Joe Bidenile, asepresidendiks saavale Kamala Harrisele ja esindajatekoja spiiker Nancy Pelosile sotsiaalmeedias tehtud ähvardusi.
FBI teatas eraldi avalduses, et nende jõupingutused on suunatud vägivalda õhutavate ja kuritegelike isikute väljaselgitamisele ja nende tegevuse uurimisele. Tähelepanu all ei ole rahumeelsed meeleavaldajad, vaid need, kes ohustavad riigi julgeolekut ja turvalisust ning ähvardavad kaaskodanikke vägivalla ja vara hävitamisega.
Lisaks FBI-le on valvel ka politsei, eelkõige Washingtonis. Sinna tuuakse Bideni ametisseastumist turvama lisaks 15 000 rahvuskaartlast.
:format(webp)/nginx/o/2021/01/12/13571953t1h2d87.jpg)
Washingtoni linnapea Muriel Bowser kutsus ameeriklasi üles mitte tulema 20. jaanuaril ja enne seda Washingtoni ning jälgima uue presidendi ametisse astumise tseremooniat meedia vahendusel.
Demokraadist Bowser lisas, et hoolimata soovitusest mitte tulle, tulevad demokraatia kõigutajad ja vägivallatsejad tõenäoliselt ikkagi Washingtoni, tekitades taas väga ohtliku olukorra.
«Trumpism ei sure välja 20. jaanuaril. Selle tõttu kehtestasime Washingtoni selleks ja järgmiseks nädalaks eriolukorra, et ohtu vähendada. Donald Trump nõustus sellega,» selgitas linnapea.
Ka USA teiste paikade võimud on võimalikeks väljaastumisteks valmis ja jälgivad, milliseid üleskutseid postitatakse sotsiaalmeediasse.