Rahvusvahelise 13. “In Graafika” festivali kujutava kunsti väljapanekutel on esindatud Ameerika, Soome, Inglismaa, Belgia, Jaapani, Läti ja Eesti kunstnike looming. Näha saab kodumaiste tuntud graafikute, noorkunstnike ning kunstitudengite taieseid - esindatud on kõik kujutava kunsti liigid.
Kunstnikke ja muusikuid vedas ühest näitusepaigast teise kaks bussi, laupäeval jõuti nii kiirtempos avada arvukalt suuri ja väiksemaid näitusi.
Ameeriklased rõhusid reklaamidele
Esimene peatus oli kunstihallis, kus avati Ameerika kunstnike näitus “Kiss my Prints” ning esitleti “In Graafika 2009” kataloogi. Suuri seinapindu täitvad värvilised graafilised lehed sarnanesid reklaamidega, temaatikana võis palju näha söömist ja toiduga seotud tegevusi, autosid ning oma igapäevaseid toimetusi tegevaid inimesi.
“Reklaam on juba 50 aastat USA popkultuuri oluline osa,” rääkis Sean Starwars Mississipist.
Starwars kuulub kunstirühmitusesse Outlaw Printmakers ja trükib oma tööd taaskasutatavale reklaamlehtede ja kuulutuste paberile.
“Iga ameeriklast ümbritsevad reklaamid juba lapsepõlvest peale, kõigil tekivad neid vaadates oma äratundmishetked, sellepärast kasutan neid sümboleid oma töödes,” seletas kunstnik. “Kasutan palju värve, näiteks armastan käia toidupoodides ja lasta oma meeli rünnata pakendite eredatel värvidel. Töötan palju, joon kokakoolat, kuni kofeiinist värisen, pillan tõmmistele jooki ja värvi, neil tallavad lapsed, aga sellest pole midagi, sest teen töid aina juurde.”
Kunagine Pärnu kunstnik Jaak Visnap, kes teiste hulgas ameerika-eesti projektis osales, ütles, et Ameerika lööb oma mastaapidega alati, nii filmitööstuses kui kunstis.